Kripto Paralara Vergi Mi Geliyor? Erdoğan Tarih Verdi Dikkat!

Fatih Uçar

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kripto para yasasını “gecikmeden” sunmayı planlıyor. Uzun süredir kripto para piyasalarıyla alakalı bir düzenlemenin üzerinde çalışıldığı biliniyordu. Kasım ayında gelmesi planlanan düzenleme gecikmiş ve gözler Aralık ayına çevrilmişti. Bugün Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya bakılırsa yıl bitmeden kripto düzenlemesinin detaylarını öğreneceğiz.

Kripto Paralara Vergi Mi Geliyor?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda ekonomistler ve iş dünyası liderleriyle yaptığı toplantıda kripto paraları düzenleyen bir yasa tasarısının hazır olduğunu açıkladı. Erdoğan’a göre kripto yasası “gecikmeden” meclise gönderilecek.

Temmuz ayında, Cumhurbaşkanı tarafından bu ayın başlarında görevden alınan eski maliye bakan yardımcısı Şakir Ercan Gül yerel basına, Türk düzenlemelerinin ABD ve Batı Avrupa ülkelerinde uygulanmakta olan çerçeveleri modelleyeceğini söyledi. Kripto para yasası, çeşitli dijital varlık türlerini tanımlayacak ve yatırımcı koruması için önlemler getirecektir. Gelecek düzenlemenin vergiyle alakalı konuları da kapsaması bekleniyor.

Kripto Ödemeleri Yasak

Merkez Bankası Nisan ayında kripto paraların ticarette kullanılmasını yasaklayan bir kararname yayınlamıştı. Buna göre mal veya hizmet alımlarında ödemeler kripto para aracılığıyla yapılamıyor. Eylül ayında Erdoğan, Türkiye’nin kripto ile “savaşta” olduğunu söyledi. Olumsuz yorum, kripto para piyasalarıyla alakalı kapsamlı bir yasak mı geliyor sorusunu doğurmuştu.

Türk lirasında artan volatilite daha fazla vatandaşın kripto paralara yönelmesine sebep oldu. Chainalysis ve Kaiko tarafından sağlanan verilere göre, son günlerde Türkiye’deki kripto para işlemlerinin sayısı bir hayli arttı. Direkt olarak kripto paralara yatırım yapmayanlar bile USDT gibi stablecoinler aracılığıyla TL/DOLAR işlemleri yapıyor.

Birkaç yıldır hızla değer kaybeden TL, vatandaşların alternatif yatırım araçlarına yönelimini artırdı. Erdoğan tarafından Pazartesi akşamı yapılan açıklamaya göre Türkiye’de yastık altı olarak tabir edilen yatırımların boyutu 250 milyar doları aştı. Buna kripto para yatırımlarını da eklersek kayıt dışı ekonominin yaklaşık büyüklüğünü görebilirsiniz. 21milyon.com tarafından sağlanan verilere göre son 24 saatte sadece Türkiye’deki borsalar aracılığıyla 1 milyar doların üzerinde hacim oluştu.

En fazla işlem gören parite ise USDT/TRY’dir. Stablecoin alıp satan yatırımlar bugün 1,3 milyar TL’nin üzerinde işlem yaptı.


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

NFT Aramaları, Kripto Aramalarını Geride Bıraktı!

Sonraki Haber

2022 Yılında Altın, Bitcoin’den (BTC) Daha İyi Performans Gösterebilir Mi?

İlgili Haberler