Kripto Paralara Trilyon Dolarlık Şirketten Doping!

Fatih Uçar

Bitcoin (BTC) yazı hazırlandığı sırada 22.400 doların üzerinde bulunuyor. Elbette bunun bir sebebi var. Bugün 18:00 gibi Mike Novogratz tarafından duyurulan Fidelity haberi WSJ tarafından kısa süre önce doğrulandı. Konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara dayandırılan bu haber Bitcoin için oldukça olumlu bir gelişmedi. 4,2 trilyon dolarlık varlığı yöneten Fidelity ise henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Kripto Paralar Neden Yükseliyor?

Merge için sadece saatler kaldı. Yarın gelecek enflasyon verisinin de piyasalara olumlu katkıda bulunması bekleniyor. Ayrıca ABD hisse senedi piyasaları da yarın açıklanacak TÜFE verileri öncesinde yönünü yukarıya çevirdi. Günlükte %1’in üzerinde kazançla (23:00’da) kapanış yaptı. Tüm bunların üstüne Fidelity hakkında oldukça önemli bir haber dolaşıma sokuldu. Wall Street Journal’ın bir raporuna göre, Fidelity Investments, bireysel müşterileri için Bitcoin yatırımını kolaylaştırmayı planlıyor. İçeriden bilgi alan kaynakların WSJ’a verdiği röportaja göre trilyon dolarlık varlık yöneticisi, kullanıcıların platformu aracılığıyla Bitcoin satın almalarına izin vererek kriptoda büyük bir hamle yapacak.

Firma, kurumsal yatırımcılar ve hedge fonlar için 2018 yılından bu yana Bitcoin yatırımına aracılık ediyor. Firma konuyla ilgili kısa süre önce şu açıklamayı yaptı;

“Açıklayacak yeni bir şeyimiz olmasa da dijital varlıklara daha geniş erişim sağlamak için tekliflerimizi genişletmeye çalışıyoruz. Evet odak noktamız bu ve çalışmaya devam ediyoruz.”

Kuşlar Fısıldadı

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz bugün katıldığı SALT konferansında yaptığı açıklamada akşam saatlerinde gelen haberin sinyallerini zaten vermişti. Mike konuşmasında “Küçük bir kuş bana Fidelity’nin bireysel müşterilerini yakında kriptoya kaydıracağını söyledi” dedi. Sonrasında “Umarım o kuş haklıdır” diyerek bu gelişmenin piyasalara getireceği pozitif havayı ima etti.

Fidelity’nin sadece bireysel müşterilerinin sayısı 34 milyonun üzerindedir. Birçok yatırımcı kripto para borsalarının getirdiği riskleri üstlenmek istemediği için bu alana giremiyor. Fakat Fidelity aracılığıyla kripto para hizmeti almak onlara daha güvenli geleceği için bu milyonlarca yatırımcının kripto para piyasaların hücum etmesi anlamına gelebilir. Yaklaşık 4,2 trilyon dolarlık varlığı yöneten şirket, Nisan ayında, işverenleri onayladıktan sonra yatırımcıların 401(k) emeklilik fonlarına Bitcoin erişimini açmıştı. ABD’li yetkililer ise bunun riskleri konusunda şirketi uyardı.


Total
18
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bugün Günlerden Terra! LUNA ve LUNC Uçuyor, Dikkat!

Sonraki Haber

Kripto Paralar Neden Düşüyor? DXY Ralli Yapıyor!

İlgili Haberler