Kripto Paralara Ne Zaman Yatırım Yapılır?

Fatih Uçar

Kripto paraların tamamı ATH seviyelerinden önemli ölçüde eridi ancak yatırımcılar piyasaya geri dönmek için çekimser. Geçtiğimiz yılın sonlarında kripto paralar önemli zirvelere ulaşmıştı. 2022 yılında yaşananlar piyasalar için yıkıcı sonuçlar doğurdu. Tedirgin yatırımcılar oldukça ucuzlayan fiyatların daha da düşmesinden endişeleniyor. Peki kripto paralara ne zaman yatırım yapılabilir? Popüler ekonomist bu soruyu cevapladı.

Ekonomistin Bitcoin Görüşü

25 yılı aşkın tecrübeye sahip olan popüler ekonomist Dan Tapiero yıllarını fon yöneticisi olarak geçirdi. Uzun vadeli Bitcoin satın almak isteyen yatırımcılar için beklentilerini paylaşan Tapiero en iyi zamanı açıklıyor. Ekonomiste göre Bitcoin yatırımcılarının alım yapmadan önce Puell Multiple göstergesine bakması gerekiyor. Bu gösterge BTC’nin günlük ihracını bir yıllık hareketli ortalamaya böler.

Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 23.699 dolardan alıcı buluyor. FED kararı sonrasında toparlanan piyasalar önemli direnç seviyelerini aştıktan sonra şimdi BTC ile geri çekiliyor. Hafta sonları genellikle düşük hacim görülür ve piyasaya çoğunlukla durağan veya düşüşte olur. Yine benzer bir Cumartesi, Pazar yaşadık.

Bitcoin (BTC) Puell Multiple

Peki bahsi geçen gösterge geçmişte başarılı şekilde çalıştı mı? Puell Multiple, 2018’deki 3000 dolarlık BTC düşüşü de dahil olmak üzere piyasadaki her geri dönüşün doğru noktasını gösterdi. Bu göstergeye göre hareket eden yatırımcılar ortalama 18 ayda uzun vadeli kazanç ödüllerini alabiliyor. En azından geçmişte böyle oldu.

Yaşanan ayı sezonlarında dibi tespit etmek için yoğun olarak kullanılan Puell Multiple uzun vadeli yatırımcıların favorileri arasında yer alıyor. Tapiero, bugünleri olağan dönemlerden kabul ederek bu tavsiyeyi vermiş olsa da piyasalar hiç de normal günler yaşamıyor. Çeşitli farklı göstergeler dibin yakın olduğunu ve BTC’nin önümüzdeki aylarda toparlanacağını gösteriyor. Ancak temmuz ayında gelecek beklenti üstü enflasyon, Çin’in Tayvan’ı işgaliyle büyüyecek küresel kriz, Rusya’nın savaşı Avrupa’ya genişletme ihtimali, yaklaşan kış aylarında yaşanması beklenen enerji arz kıtlığı, teknik olarak resesyona giren ABD’nin küresel piyasalara etkileri ve daha onlarca şey. Tüm bunlar direkt olarak kripto paralarla ilgili olmasa da fiyata direkt olarak etki ediyor. Yatırımcıların hedeflerini belirlerken göstergelere baktığı kadar başını pencerelerinden dışarı da uzatması gerekir.Total
18
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

DOGE Aktif Adres Sayısı Yüzde 265 Arttı! Ne Anlama Geliyor?

Sonraki Haber

The Sandbox (SAND) Yükselir Mi? Güncel Fiyat Beklentileri!

İlgili Haberler