Kripto Paralara Düzenleme Getirmeye Karar Veren Son Ülke: Dubai

İlayda Peker

Dubai’nin finansal hizmetler düzenleyicisi Pazartesi günü, kripto para birimi sektörü için düzenleyici bir çerçeve geliştireceğini söyledi.

Dubai Kriptoları Düzenleyecek

Dubai Finansal Hizmetler Otoritesi (DFSA), 2021-2022 iş planındaki amaçları açıklayarak, “dijital varlıklar (tokenize menkul kıymetler ve kripto para birimleri gibi) için düzenleyici bir rejim” oluşturulacağını söyledi.

Düzenleyici konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “DFSA, finansal hizmetler sektöründeki yeniliklere ilişkin olarak açık görüşlü kalmaya kararlıdır ve düzenleyici rejimimizin yeni ve yenilikçi iş modellerini nasıl barındırabileceğini keşfetmeye devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

DFSA’in düzenlemeler ile ilgili yaptığı ilk açıklamalar oldukça. Ancak Dubai Finansal Hizmetler Otoritesi’nin bu yılın birinci ve ikinci çeyreğinde önerilen kurallar hakkında geri bildirim isteyen iki danışma belgesi yayınlayacağı ifade ediliyor.

DFSA’da strateji, politika ve risk başkanı Peter Smith The National’a yaptığı açıklamalarda, “Menkul kıymet token’ları, yardımcı token’lar, kripto para birimleri gibi çeşitli değişim veya ödeme token’ları ve bu pazarlarda ilgili hizmetleri sağlayan firmalar dahil olmak üzere çok çeşitli dijital varlıkları düzenlemeye çalışacağız. Bu pazarları, dünya genelindeki en iyi uygulamalardan yararlanarak, orantılı ve düşünceli bir şekilde düzenleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ripple ve Dubai

Ripple‘ın kısa süre önce Dubai’de bir bölgesel üs kurduğu ve şirketin CEO’su Brad Garlinghouse‘un, ülkedeki düzenleyici incelemeler nedeniyle ABD’den ayrılırlarsa, diğer ülkelerin yanı sıra BAE’yi yeni genel merkezi için listeye aldığını belirtmek gerekir.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu geçtiğimiz günlerde Ripple, Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen’i kayıtsız menkul kıymet, yani XRP satışıyla uğraştıkları için dava etti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Eski Ripple Yöneticisi Yeniden XRP Satmaya Başladı

Sonraki Haber

ABD Hazine Bakanı Adayı Janet Yellen’ın Konuşması Kriptoları Nasıl Etkiledi?

İlgili Haberler