Kripto Paralar ve 2008 Krizi Arasında Benzerlikler Olabilir Mi?

İlayda Peker

New York Times için yazan ekonomist Paul Krugman, kripto para birimleri ve 2008’in subprime krizi arasında bir paralellik olduğunu düşünüyor.

Tecrübesiz Yatırımcılar Büyük Zarar Gördü!

Krugman, keskin ifadelere yer verdiği yazısında, Kasım 2021 ve sonrasında yaşanan büyük düşüş sırasında kripto para yatırımcılarının büyük zararlara uğradığına ve bu durumda ne çok tecrübesiz kesimin mustarip olduğuna dikkat çekti.

Krugman konuyla ilgili açıklamalarında, “Kripto para risklerini ve ne ile uğraştıklarının farkında olmayan yatırımcıların orantısız bir kayıp yaşadıklarına dair kanıtlar var.” sözlerini kullandı.

Bundan yola çıkarak Krugman, kripto paranın kara para aklama ve vergi kaçakçılığındaki rolü de dahil olmak üzere tartışmalı argümanları yeniden ele alma fırsatını değerlendirirken, subprime krizini dijital para birimlerine benzetti

Krugman’ın ana noktası, tecrübesi kişilerin hem hazırlıklı olmadıkları hem de riskleri taşıyacak finansal güvenceleri olmadan finansal yatırımlar yapmaları noktalarına odaklanıyor. Popüler isim bu noktada neden tecrübesiz kişilerin her şeyi riske artarak yatırım yaptıklarını anlayamadığını da ifade ediyor.

Subprime Mortgage Krizi

Subprime çöküşü, yaygın olarak 2008 küresel mali krizini tetikleyen olay olarak gösteriliyor. Bu noktada birden fazla faktör rol oynadı ancak en belirgin iki faktörün bankaların yüksek faizli kredi vermesindeki artış ve ABD konut balonunun çöküşüydü.

Bunun yanında subprime, kötü veya sınırlı kredi geçmişi nedeniyle ortalamanın altında bir kredi sınıflandırmasını ifade ediyor. Bu kategorideki borçlular yüksek riskli olarak kabul edilir ve daha yüksek faiz oranlarına tabidir.

Birçok subprime ipotek, ilk birkaç yılda düşük geri ödemelerle hizmet verilen değişken bir faiz oranıyla yapılandırıldı, ancak ilk üç ila beş yıldan sonra pahalı hale geldi. Bu da büyük bir çöküşü tetikledi.

Krugman birçok kripto para yatırımcısının da benzer bir durumu son 6 ay içinde yaşadığını düşünüyor ve son düşüşün subprime çöküşü ile paralel olduğunu ifade ediyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

NBA Yıldızı LeBron James, Popüler Kripto Para Borsası İle El Sıkıştı

Sonraki Haber

Çin Blockchain Çalışmalarını Hızlandırıyor!

İlgili Haberler