Kripto Paralar Üçüncü Çeyrekte Yükselecek Mi?

Fatih Uçar

2022 yılının ikinci çeyreğinde kripto paralar büyük bir yıkım yaşadı. Altcoinler önemli ölçüde değer kaybetti. İflaslar, hackler, Terra krizi ve daha fazlası piyasaların aşırı satış yaşamasına neden oldu. Korku ve panikten bir nebze de olsa kurtulan yatırımcılar üçüncü çeyreğe güzel bir giriş yaptı. Peki bundan sonraki süreçte yatırımcıları neler bekliyor? Detaylar haberimizde.

2022 İkinci Çeyrek ve Kriptolar

Terra, 3AC’nin çöküşü ve kripto kurumları arasındaki iflas krizi, piyasayı ikinci çeyrek boyunca ciddi anlamda aşağıya çekti. Temmuz ayındaki kademeli toparlanmaya rağmen, genel piyasa şu anda gergin ve kırılgan durumda. Bitcoin (BTC) 22.900 doların altında işlem görürken, Ethereum açıklanan Merge tarihinin ardından 1.600 doları aşarak büyük bir toparlanma yaşadı. En büyük altcoin dip seviyesinden neredeyse %100 yükselmiş oldu.

2022’nin ikinci çeyreği kripto alanı için felaket oldu. Bitcoin ve Ethereum sırasıyla %56,3 ve %67,4 düşerek tarihlerindeki en kötü üç aylık performanslardan birini kaydetti. Terra ekosisteminin çöküşü, kripto para piyasalarında milyarlarca dolarlık kayıpla sonuçlanan bir domino etkisine yol açtı. “Kripto kışı”, likidite sağlayıcısı Three Arrows Capital ve Celsius gibi kripto kurumlarının iflasına da sebep oldu.

Kripto Paralar Yükselecek Mi?

CryptoCompare geride bıraktığımız çeyreğin kripto para endüstrisi için ne anlama geldiğini analiz etti. Kripto piyasası bu şiddetli piyasa koşulları karşısında şaşkına döndü. Yaklaşan bir durgunluğun alarm zilleri şu anda risk-varlık alanında iyi tahmin ediliyor. Kripto pazarının dramatik düşüşü, DeFi‘de Kilitlenen Toplam Değerde (TVL) keskin bir küçülmeye neden oldu. Toplamda, değer bu çeyrekte %65,7 düştü. Rapor, bu ayı piyasasının 2008 Mali Krizine çok benzeyen yeniliklerin gelişmesine yol açabileceğini iddia ediyor. Bu da sektördeki bir sonraki boğa koşusunun katalizörü olabilir.

CryptoCompare raporunda şunları söyledi;

“Kripto varlıklarının fiyatı mevcut düşüşten kurtulmaya çalışırken, DeFi’deki TVL’nin menzile bağlı kalmaya devam etmesini bekliyoruz”.

Düzenlemeler ve siber güvenlik başarısızlıkları da bu çeyrekte vurgulandı. ABD Hazine Bakanı Janet Yelen, Terra patlamasından sonra kripto alanıyla ilgili riskleri vurguladı. Kriz sonrasında Terraform Labs ve diğer ilgili kuruluşlara karşı davalar açıldı. Protokoller DeFi istismarlarında 1 milyar dolarlık kayıp yaşadı.

Makro ekonomik durumun doğası göz önüne alındığında, mevcut fiyat toparlanması ayı piyasası sırasında küçük bir ralli. Piyasa meraklıları kripto için iddialı planlar uygulamaya devam ediyor. Ancak sektör, piyasada artan gerilimlerden ciddi şekilde zarar görecek. Endüstrinin buradan nereye gittiği şimdilik trilyon dolarlık bir soru olmaya devam ediyor.

Yatırımcılar kısa vadede toparlanma devam edecek olsa da orta vadeli kayıpların halen güçlü bir potansiyel olduğunu unutmamalıdır.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Analistten LINK, ETH, DOT ve BTC Fiyat Tahmini

Sonraki Haber

Kripto Para Analisti Boğa Müjdesini Verdi!

İlgili Haberler