Kripto Paralar Tüm Dünyaya Yayılıyor

Kripto Paralar Tüm Dünyaya Yayılıyor

Tayland Bankası, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) gerçek hayattaki kullanım durumlarını test etmek için bir prototip geliştirmeyi planladığını açıkladı. Banka resmi açıklamasında, CBDC ödeme sistemini tüm işletmeler için başlatmadan önce büyük ölçekli işletmelerle test etmeyi planladığını söyledi.

Ödeme prototip sistemlerini pilot olarak test etmek için banka, Tayland’daki en büyük çimento ve yapı malzemesi sağlayıcısı Siam Çimento Grubu (SCG) ve Tayland merkezli fintech firması Digital Ventures Company Limited ile ortaklık kurdu.

Tayland ve CBDC

Yapılan açıklamalara göre projenin Temmuz 2020’de başlaması planlanıyor ve SCG ile pilot testin bu yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. CBDC ödemeleri ile banka, fon transferleri için daha fazla esneklik ve tedarikçiler arasında daha hızlı ödeme çözümü ile daha verimli bir ödeme sistemi oluşturmayı hedefliyor.

Öte yandan pilot sürecin ardından Tayland Bankası, sistemin fizibilitesini ve CBDC ödemelerini diğer iş platformlarına kolayca entegre etmenin yollarını değerlendirecek. Ayrıca banka, Tayland Bankası ve Ocak ayında tamamlanan diğer sekiz finans kurumu tarafından yürütülen işbirlikçi bir CBDC ödeme projesi olan Project Intathon’un deneyimine dayanarak CBDC ödeme prototipini oluşturacağını ifade ediyor.

CBDC’ler Yayılıyor

Çin, CBDC geliştirmeyi deneyen ülkeler arasında öncü olmaya devam ediyor. Çin’in dijital yuanını ne zaman piyasaya süreceği hakkında hala net bir açıklama olmasa da ülke CBDC’nin önemini sürekli olarak vurguluyor ve kalkınma sürecini hızlandırıyor.

Öte yandan CBDC konusunda adım atan ülkeler arasında Kanada ve Fransa da yer alıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.