Kripto Paralar Rusya’da Yasallaşıyor Mu?

İlayda Peker

Geçen yılın 1 Ocak’ından bu yana, kripto para birimleri Rusya’da yasal hale geldi, ancak mal veya hizmet satın almak için kripto para birimleri kullanılamıyor. Buna ek olarak Rusya kıs bir süre önce, kripto para birimlerinin bir para birimi olarak kullanımı konusunda katı sınırları koruyan yeni bir kripto para yasası çıkardı.

Rusya ve Kripto Paralar

16 ay sonra ise elde edilen bilgilere göre Moskova farklı bir yaklaşım benimsiyor ve finansal altyapısına kripto para birimi ekleyecek.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın kripto para birimlerini “er ya da geç” bir ödeme şekli olarak yasallaştıracağını belirterek, hükümet ve merkez bankasının bir çözüme yaklaşabileceğini belirtti.

Öte yandan Moskova, bir merkez bankası dijital para birimi oluşturma planlarını açıkladı, ancak yakın zamana kadar özel kripto para birimlerinin kullanımı konusunda da negatif adımlar attı.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, kısa süre önce bankanın Rusların yıllık işlemlerinde 5 milyar doları aşan kripto para birimi yatırımlarını kabul edemeyeceğini söyledi ve ticaret ve madenciliğin yasaklanmasını tavsiye etti.

Ancak Manturov’a göre, hükümet ve merkez bankası anlaşmazlığı çözmeye yaklaşıyor olabilir. Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden önce, Maliye Bakanlığı, merkez bankasının tam bir yasaklama arzusuyla bağdaşmayan yasal önlemler önerdi.

Kriptolar Rusya’da Yasallaşıyor Mu?

Bir forumda Manturov’a kripto para birimlerinin bir ödeme şekli olarak yasal hale geleceğine inanıp inanmadığı soruldu.

Manturov ise soruya, “Asıl soru bu gerçekleştiğinde, merkez bankası ve hükümetin aktif olarak üzerinde çalıştığı göz önüne alındığında, bunun nasıl düzenleneceği” yanıtını verdi ve şu şekilde devam etti.

Ancak genel fikir birliği, bunun er ya da geç bir şekilde uygulanacağı yönünde

Öte yandan 2020’den bu yana, Rus bankalarının merkez bankasının gözetiminde kripto para birimi borsaları oluşturmasına izin veriliyor ve yeni dijital para birimleri basılabilir, ancak yalnızca merkez bankasının gözetimi altında.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kevin Svenson: Bitcoin (BTC) Artık Yol Ayrımında!

Sonraki Haber

Coinbase’den Kripto Paralar İçin Düşünce Kuruluşu Hamlesi

İlgili Haberler