Kripto Paralar Neden Düşüyor? Günün En Önemli Gelişmesi!

Fatih Uçar

Akşam saatlerinde Bitcoin 19.540 dolara kadar düştü. Kripto paraların toplam değeri ise 1 trilyon dolar eşiğinden döndü. Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi ve bugün FED üyeleri tarafından yapılan açıklamalar ABD hisse senedi piyasalarını olumsuz etkiledi. Kripto paralar ABD borsalarıyla uyumlu hareket ettiği için yönünü aşağıya çevirdi.

Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Bitcoin için 19.750 dolar üzerinde kalıcılık önemlidir. Gün içinde 19.540 dolara kadar düşen fiyat yazı hazırlandığı sırada 19.922 dolarda bulunuyor. Kısa vadede 20.200 dolar üzerinde kapanışlar gelmezse BTC fiyatının yönünü yeniden aşağıya çevirdiğini görebiliriz. Birçok altcoin destek bölgesine gevşediği için BTC tarafındaki daha fazla kayıp altcoinleri kan gölüne çevirebilir. Ethereum ise 1.480 dolar desteğinin üzerinde kalıcı olmalı.

Bugün PlanB kripto paraların artık zayıf ellerden kurtulduğunu tweetledi. Capo ise 23.000 dolara kadar bir toparlanmanın ardından fiyatın 16.000 dolar kadar düşmesini bekliyor. Eylül ayında yapılacak FED toplantısı için cuma günü 15:00’da gelecek istihdam verileri önem arz ediyor. FED iyi gelen verilerin ardından enflasyonu kontrol altına alabilmek için bu yılki son 75bp artışını yapabilir. 50bp beklentisi %30’a kadar gevşedi.

Sonuç olarak piyasalarda kısa vadeli beklenti yükseliş yönünde, yatırımcılar altcoinlerde önemli destekleri izleyerek güzel satış fırsatları yakalayabilir. Ancak Eylül ayındaki FED toplantısı ve makro ekonomik gelişmeler nedeniyle orta vadede pek ışık görünmüyor. Bitcoin ilerleyen saatlerde 21.000 dolara yeni bir atak başlatırsa birçok altcoin %10’u aşan kazançlar görebilir. Aksi takdirde %50’ye varacak kayıplara doğru yolculuk başlayacaktır.

Günün En Önemli Gelişmesi!

ABD Meclis ve Gözetim Komitesi bugün kritik kurum ve şirketlere önemli bir mektup gönderdi. Binance borsasının da içinde bulunduğu 5 kripto para borsasına ve SEC, CFTC gibi kurumlara gönderilen mektup “vatandaşları korumak için neler yapıyorsunuz” sorusunu yöneltiyor. Bildiğiniz üzere yıllardır kripto para piyasalarında dolandırıcılar fink atıyor. Rugpullar, ponziler ve daha fazlası milyarlarca doların buharlaşmasına neden oldu.

Borsalara bu tarz dolandırıcılık hareketlerini önceden tespit noktasında neler yaptıkları soruluyor. Düzenleyici kurumlara ise aralarındaki çekişmeden dolayı vatandaşların mağdur olduğuna dair önemli bir ihtar var. Borsalardan ve kurumlardan gelecek yanıtlara göre ABD’li yetkililer kripto para dolandırıcıları için bazı önlemler açıklayacak. Hatta bunları önleme noktasında gerekli hassasiyeti göstermeyen şirketlere karşı açılan davaları bile görebiliriz.

BTC fiyatı yazı tamamlandığında 19.997 dolara tırmandı.


Total
22
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Balinaları Hareketlendi! Kripto Paralar Yükselecek Mi?

Sonraki Haber

Ethereum (ETH) Kısa Vadede Kaç Doları Hedefliyor?

İlgili Haberler