Kripto Paralar Neden Düşüyor? DXY Ralli Yapıyor!

Fatih Uçar

2020 yılından bu yana dolar endeksi (DXY) ilk defa 24 saatte yüzde 1,41 artış yaşadı. 2002 yılından beri de bu seviyeleri görmemişti. 2022 yılı tüm olağandışılığıyla devam ediyor. Geçtiğimiz yılın sonunda sinyali verilen sıkılaşma adımları 9 aydır Fed tarafından atılıyor. Kripto para yatırımcıları ise bu süreçte rahat bir nefes alacağı günleri beklemekten başka bir şey yapamıyor.

Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Dolar güçleniyor ve kripto paralar düşüyor. ABD hisse senedi piyasaları ise %4’ü aşan tarihi kayıplarla yüzleşiyor. Peki dolar endeksini (DXY) bu denli yükselten şey neydi? Öncelikle son birkaç günün psikolojisini hatırlayalım. Enflasyon verisi düşük gelecek ve piyasalara bir miktar rahatlayacak fikri yayılmıştı. Hatta kripto paraların çift haneli yükselişlerini görmüştük. 18.800 dolarlı seviyelerde dip yapan Bitcoin fiyatı bir ralli başlattı ve 22.000 doların üzerine kadar çıktı. Fakat Powell piyasaları dibe çeken yakın tarihli açıklamasında “kesin bir zirve görmediğimiz sürece enflasyonla mücadelemizde gevşeme beklemeyin” demişti. Yatırımcılar uzun süredir düşen piyasaların getirdiği bir etkiden dolayı bu süreçte “aşırı iyimserliğe” kapıldı.

Ve bugün enflasyon verisi açıklandı. Beklentilerin üzerinde gelen enflasyon Fed’in bu ayki toplantıda 100bp artış yapma ihtimalini %28 seviyesine çıkardı (bazıları %48 gibi rakamları telaffuz etse de yazı hazırlandığı sırada bu oran %28’dir) sonuç olarak Bitcoin daha fazla düşüş gördü.

Kripto Paralar Kan Gölü

Bitcoin, Haziran ayından bu yana ilk defa günlük grafikte %10 kayıp gördü. Merge için sadece saatler kaldı fakat Ethereum da düşüyor. CME Fed İzleme aracı, Fed’in faiz oranlarını neredeyse kesinlikle 75 baz puan artıracağını ortaya koyuyor. TÜFE kaynaklı yüksek faiz oranları kripto piyasası için iyi bir haber değil. Haziran ayında normalden daha büyük bir faiz artışı, piyasalardaki kaybı derinleştirir. Şimdi de 100bp artışı fiyatladığımızı söyleyebiliriz.

Daha da önemlisi, muhtemelen Eylül’den sonra piyasalar için herhangi bir erteleme olmayacak. Hazine Bakanı Janet Yellen, Avrupa’daki gaz sıkıntısı nedeniyle enflasyon kışın yükseleceğine inanıyor. Ayrıca, Cleveland Fed başkanı Loretta Mester, birden fazla faiz artırımının muhtemel olduğunu açıkladı. Eğer Ethereum birleşmesinde de bir sorun olursa artık “buyurun cenaze namazına” diyebiliriz.

Umalım ki Ethereum birleşmesine kadar bu düşüş soğusun ve başarılı geçen Merge piyasaların yeniden yukarı yönlü ivmelenmesi için gerekli desteği versin. Aktif taktirde son yükseliş ve düşüşü doğru tahmin eden Capo takma isimli bir analist buradan 15.000 dolara kadar düşebileceğimizi söylüyor. Bu gerçekten birçok yatırımcının psikolojik olarak yönetemeyeceği bir hareket olur.


Total
20
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Paralara Trilyon Dolarlık Şirketten Doping!

Sonraki Haber

Terra İçin Kötü Haber! LUNA ve LUNC Neden Düşüyor?

İlgili Haberler