Kripto Paralar İle Koronavirüs Salgını Arasında Bir Bağlantı Yok Mu?

İlayda Peker

Kripto para birimlerinde yaşanan düzeltmeler sebebiyle yatırımcılar paniğe kapıldıkça daha düşük seviyeler görülüyor. Koronavirüs salgınının hız kazanması ve kripto para birimlerinin yaşadığı son düşüş aynı döneme denk geldiği için aralarında bir bağlantı olduğunu dile getirenler var. Ancak analistlerin çoğu bu iki olgu arasında bir bağlantı olmadığını ifade ediyor.

Piyasalardaki Düşüş

Kripto para piyasalarında satış baskısı artarken hafta başından bu yana toplam piyasa değerinde yaklaşık olarak 50 milyar dolarlık kayıp yaşandı toplam piyasa değeri 240 milyar dolara geriledi. Yalnızca son 24 saat içinde ise toplam piyasa değeri %7.5 düşü sergiledi.

Bitcoin birkaç destek seviyesinde tutunmayı başaramayıp 9.000 doların altına indikten sonra analsitler bir sonraki desteğin 8.300 dolar olduğunu ifade ediyor. Eğer BTC bu seviyede de tutunamazsa altcoin’ler çok daha büyük kayıplar yaşayabilir.

Öte yandan Bitcoin fiyatı düzeltmeye girdiğinden bu yana %18’lik bir düşüş gösterdi. Ancak analistlere göre koronavirüs salgını ne durumda olursa olsun kripto para piyasasında yaşanan bu düzeltme hareketleri oldukça normal…

Yalan Haber Salgını

Sahte haberler virüsün kendisinden daha hızlı yayılıyor gibi görünüyor ve her zamanki gibi sosyal medya bu konunun merkez üssü konumunda bulunuyor. Facebook bu konuyla ilgili aldığı bir karar ile Koronavirüs ile ilgili yapılan paylaşımlara kısıtlamalar getirdiğini ifade ediyor. Konuyla ilgili açıklamalar yapan bir Facebook sözcüsü şu ifadeleri kullanıyor:

Kısa bir süre önce, koronavirüse atıfta bulunan ve karantinalara atıfta bulunan veya bir tedaviyi ya da hastalığı önlemeyi garanti eden reklamlarla ilgili bir yasaklama politikası uygulama kararı aldık.

Buna bağlı olarak ortaya çıkan haberlerin hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğu büyük önem taşıyor. Dolayısıyla küresel ekonomiyi de etkileyen bu haberler sebebiyle yatırım varlıklarının büyük çoğunluğunda da düşüşler yaşanıyor.

Kaynak: Bitcoinist


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Günümüz Koşullarında Herkesin Varlıklarının %1’i BTC’de Mi olmalı?

Sonraki Haber

Y Kuşağı Neden Kripto Paralara İlgi Duyuyor?

İlgili Haberler