Kripto Paralar İçin Buzul Çağı Benzetmesi!

Fatih Uçar

Siyah kuğu yazarı Nassim Nicholas Taleb, tatsız kripto para yorumlarına bir yenisini daha ekledi. Ona göre kripto para baharı hiç gelmeyebilir. Kripto paraların son 2 aydır yaşadığı düşüş birçok yatırımcının piyasaya olan inancını zedeledi. Bugünlerde hakim duygu korku ve panik fakat Bitcoin her dip yaptığında benzer şeyleri yaşadık. Taleb ise bu döngüden çıktığımızı düşünüyor.

Kripto Paralar Buzul Çağına Girebilir

Yakın tarihli bir tweet’te, “Black Swan” yazarı Nassim Nicholas Taleb, kripto para  fiyatlarının uzun bir süre düşük kaldığı bir dönemi tanımlamak için kullanılan ve sık sık tekrarlanan “kripto kışı” terimini eleştirdi. Taleb’e göre, mevcut ayı piyasasını başka bir kripto baharının izleyeceğini ima eden mevsimsellik kavramı kusurlu. Saygın matematikçi, buzulların yaklaşık 11.500 yıl boyunca gezegenin büyük bölümlerini kapladığı tarihteki döneme atıfta bulunarak, geçici kripto kışının tam gelişmiş bir “buzul çağına” dönüşebileceğine inanıyor.

Terim, Bitcoin fiyatının 12 ay içinde %80’den fazla düştüğü yıl olan 2018’de medyada geniş bir popülerlik kazandı. Acımasız kripto kışı, kriptoyu ilk kez ana akım haline getiren 2017’deki tarihi boğa piyasasından sonra geldi.

2022 Yılında Kripto Paralar

Bu yılın henüz altıncı ayını bitiriyoruz ve gerçek bir kripto kışının tüm belirtileri ortada duruyor. Terra ve Three Arrows Capital gibi bazı önemli isimler son iki ayda sular altında kaldı. Bu arada BlockFi, Coinbase ve Gemini gibi önde gelen kripto para şirketleri, işgücünün önemli bir bölümünü işten çıkardı. Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, rekor seviyesinden %70’ten fazla düştü. Devam eden belirsizlik ve korku birkaç yıl sürebilecek kripto kışını akıllara getiriyor.

Bazı uzmanlara göre 17.600 dolar seviyesi, devam eden düşüşün nihai dibi olmayabilir. Kripto para birimi, şu anda 20.950 dolar seviyesinin biraz üzerinde işlem görüyor. ABD borsaları pozitif ve Bitcoin bugün de hisse senetlerinin yolunu izlemeyi seçti. Ancak orta vadede çok sayıda uzman FED’in sıkılaşma politikasını gerekçe göstererek hisse senetlerinde daha büyük kayıpların kapıda olduğunu söylüyor. Peki Bitcoin, hisse senetleri büyük kayıplar düşerken ne yapacak? Bunu da yaşayarak göreceğiz.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Santiment’ten MATIC ve Solana Değerlendirmesi

Sonraki Haber

Ripple Gelişmeleri XRP Fiyatını Yukarı Taşıdı

İlgili Haberler