Kripto Paralar Çok Büyük Bir Düşüş Yaşayabilir!

Fatih Uçar

Aylardır devam eden satışlar ve piyasadaki panik havası birçok altcoin için yüzde 80’in üzerinde kayıplara sebep oldu. Fakat daha fazlası kapıda olabilir. Bitcoin’in hisse senetleriyle devam eden korelasyonu özellikle altcoinlerde daha fazla kayba işaret ediyor. Bitcoin ile uyumlu hareket eden altcoin piyasaları bekleyen büyük tehlike ne? İşte detaylar.

Bitcoin (BTC) Düşer Mi?

BTC geçtiğimiz yılın aynı gününe göre fiyat olarak %40 daha aşağıda bulunuyor. En büyük kripto para birimi bugün gelen yüksek enflasyon verisinin ardından 19.644 dolardan alıcı buluyor. Geçtiğimiz birkaç aydaki Bitcoin (BTC) fiyat tablosu, düşüş görünümünden başka bir şey yansıtmıyor ve kripto para biriminin Mart ayının sonunda 48.000 doları aşmasından bu yana sürekli olarak düştüğünü gördük. Tuhaf bir şekilde, düzeltme yatırımcı güvenini ve risk iştahını düşürmeye devam ettikçe destek seviyelerindeki fark daha da büyüyor. Örneğin, en son 19.000 ABD doları taban çizgisi, önceki destekten neredeyse 10.000 ABD doları uzaktadır. Dolayısıyla, benzer bir geri çekilme yaşayacaksak burada 8.000 dolar dip olarak işaretlenebilir.

Olumsuz haber akışı, CME’nin Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri primine yansıyor. Bu veriler, uzun vadeli vadeli işlem sözleşmeleri ile normal piyasalardaki mevcut spot fiyatlar arasındaki farkı ölçer. Bu gösterge kaybolduğunda veya negatif olduğunda, bu endişe verici bir durumdur. Bu durum aynı zamanda geriye dönüklük olarak da bilinir ve düşüş eğiliminin devam ettiğini gösterir. Bu sabit aylık sözleşmeler genellikle hafif bir primle işlem görür, bu da satıcıların uzlaşmayı daha uzun süre ertelemek için daha fazla para talep ettiğini gösterir. Sonuç olarak, vadeli işlemler, contango olarak bilinen bir durum olan sağlıklı piyasalarda %0.25-0.75 primle işlem görmelidir. Bitcoin 45.000 doların üzerindeki seviyeleri sürdüremediğinden, göstergenin Nisan ayının başından bu yana nasıl “nötr” aralığın altında kaldığına dikkat edin. Veriler, kurumsal yatırımcıların, henüz düşüş eğiliminde olmasa da uzun vadeli kaldıraçlı pozisyonlar açmaya isteksiz olduğunu gösteriyor.

Kripto Paralar Düşer Mi?

Bitcoin’in 8.000 doları gördüğü senaryoda altcoinlerin önemli kısmı mevcut seviyelerinden %50’yi aşan kayıplar yaşayacaktır. Düzenleyici baskının kısa vadede gerilemesi pek olası değil ve aynı zamanda, Federal Rezerv’in bir tür ekonomik krizi tetiklemeden enflasyonu bastırmak için yapabileceği pek bir şey yok. Bu nedenle, profesyonel yatırımcılar Bitcoin’in geleneksel varlıklarla korelasyonu yüksek kaldığı için bu seviyelerden alım yapmaya istekli görünmüyor.

Alıcıların isteksiz, kripto para tutanların ürkek olduğu bugünlerde daha büyük satışların yaşanmasından daha olası bir şey yoktur. Kripto para yatırımcılarının Bitcoin, hisse senedi piyasalarıyla yüksek korelasyon paylaştığı için çok daha dikkatli olması gerekir. Bitcoin ve altcoinler bugün oldukları seviyeden %50 daha aşağıya inebilir, tıpkı son birkaç aydır yaşadığımız gibi aralıksız düşüşler yaşamaya devam da edebiliriz.

Peki ya uzun vadeciler? Ayı piyasalarında ayakta kalacak güçte projelere yatırım yapanlar 2-3 yıllık periyotlarda bugüne kadar hep kazandılar. Ancak yanlış projelere yatırım yapanlar, tokenlerinin sıfırlandığını da gördü.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

SEC ve XRP Davasında Son Gelişme

Sonraki Haber

Balinalar Durmuyor: BTC’deki Düşüş Alım Fırsatına Dönüşüyor

İlgili Haberler