Kripto Para Yatırımcıları Yarın Bu Saate Alarm Kursun!

Fatih Uçar

Sadece kripto para yatırımcıları mı? Emtia, hisse senedi ve diğerlerine yatırım yapanlar da heyecanla bu gelişmeyi bekliyor. Fed geçtiğimiz yılın sonundan itibaren %2 enflasyon hedefleri doğrultusunda adımlar atmaya başladı. Kripto paraların da içinde olduğu risk piyasaları bu gelişmeyi sürekli kayıplarla takip etti. Elbette kripto paralarda kayıplar çok daha fazlaydı. Çünkü Terra ve diğer gelişmeler adeta çarpan etkisi oluşturdu.

Kripto Paralar Yarına Odaklandı

Yarın Fed başkanı Powell Türkiye saatiyle 17:00’da konuşacak. Powell geçtiğimiz yılki konuşmasında enflasyonun geçici olduğunu söylemişti. Ardından attıkları ağır adımların bedelini bugün hızlı faiz artışlarıyla ödüyor. Başkan Powell bu yüzden mesajının enflasyonla mücadele konusunda net ve agresif olduğundan emin olmak için ekstra motive olacak. Fed üyeleri bugünlerde faizlerle ilgili şahin açıklamalarda bulunuyor. Bostick başkanı güçlü ekonomik verilerin 75bp faiz artışını destekleyeceğini söyledi. George’un faiz artırımı konusunda daha fazla yerlerinin olduğunu belirtmesi ise şahin görünümün ne kadar güçlü olduğunu teyit ediyor. Fed, enflasyon düşene kadar sıkılaştırma modunda kalmaya hazır ve en son gelen enflasyon veriri, bunun gelecek yıla kadar olmayacağını gösteriyor.

İşgücü piyasası hala çok güçlü ve bu, yükselen ücretleri beslemeye devam edecek. Bu durum da Fed’in agresif faiz artışlarını destekleyecektir.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin, Jackson Hole’un gölgesi üzerine düştüğü için konsolide oluyor ancak yine de 20.000 dolar seviyesinin üzerinde rahat bir şekilde kalıyor. Bugün hisse senetleri bir miktar yükseldi ancak kral kripto para birimi korelasyonu şimdilik unutmuş gibi görünüyor. Bunun diğer bir sebebi yükselişe öncülük eden hisse senetlerinin teknoloji hisseleri olmamasıdır. Çin’deki ADR’ler, ABD ve Çin’in Amerikan muhasebe düzenleyicilerini yatıştıracak bir anlaşmaya yaklaştıklarına ilişkin raporların ardından yükseldi. Bununla bağlantılı ABD hisseleri de bugün yaşanan borsa yükselişinin temelini oluşturdu.

Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu dünyadaki merkez bankası başkanlarını bir araya getirecek. Yarın Powell tarafından yapılacak açıklamaların 17:00 itibariyle direkt olarak fiyata etki etmesi bekleniyor. Bitcoin yarın bu saatlerde çoktan yönünü seçmiş olabilir. Yatırımcıların aşırı volatiliteye hazırlıklı olması gerekir.


Total
33
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

3. Çeyreğini Tamamlayan TiFi, En İyi BSC Projeleri Arasında Yer Alıyor

Sonraki Haber

Kripto Paralarda FED Depremi! Powell Neler Söyledi?

İlgili Haberler