Kripto Para Yatırımcıları Kimin Tavsiyesine Göre Alım Yapıyor?

İlayda Peker

Paylaşılan yeni bir anket sonuçları kripto para yatırımcılarının ünlü tavsiyelerine göre mi, aile üyelerinin tavsiyelerine göre mi yoksa finansal danışmanların tavsiyelerine göre mi yatırım yaptıklarını ortaya koydu.

Yatırımcılar Kime Güveniyor?

2.200 kişi ile yapılan Morning Consultant anketine göre, kripto para sahibi kişilerin %45’i eğer bir ünlü tarafından tavsiye ediliyorsa kripto para alımı yapıyor. Buna ek olarak kripto yatırımcılarının dörtte üçü bir aile üyesi veya arkadaşının tavsiyesine dayanarak yatırım yapma olasılığının yüksek olduğunu belirtirken, %81’i bir finansal danışmanın tavsiyesine yanıt olarak yatırım yapacaklarını ifade ediyor.

Ankete katılanların neredeyse %20’si ve kripto sahiplerinin yaklaşık üçte biri, Haziran başında Kim Kardashian‘ın Instagram hesabında yayınlanan ve ERC-20 token Ethereum Max’e (EMAX) atıfta bulunan gönderiden haberdar olduklarını söyledi. Instagram reklamını gören katılımcıların şaşırtıcı bir şekilde %19’u daha sonra Ethereum Max‘e yatırım yaptığını kabul etti.

EMAX duyurudan önce 0.00000000073 dolardan işlem görüyordu. Ancak kripto para biriminin bir boks etkinliği ile olan bağlantısının ortaya çıkması ile EMAX fiyatı 1 haftada %116.000’in üzerinde artış yaşadı.

EMAX’ın İkinci Artışı

Ethereum Max, değerinin %99’undan fazlasını iki haftadan kısa bir süre içinde kaybettikten sonra Kardashian, 13 Haziran’da projenin yönetici cüzdanında tutulan EMAX tokenlerinin %50’sinin yakıldığını vurgulayan reklamı yayınladı.

CoinMarketCap’e göre Instragram gönderisi yayınlanmadan önce token 0.0000000076 seviyesinde işlem görürken, EMAX 14 Haziran’a kadar 0.000000235 dolar kadar yükseldi ve %3.000 artış yaşamış oldu.

Tarihteki En Büyük Finansal Tanıtım

Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi başkanı Charles Randell, Kardashian’ın Instagram gönderisini “tarihteki en büyük kitleye ulaşan finansal tanıtım” olarak nitelendirirken, olay mali düzenleyiciler tarafından fark edilmedi.

Bu noktada Kim Kardashian bu tip bir tanıtım yapan ilk ünlü isim olmadığını belirtmek gerekiyor. Dolayısıyla yatırımcıların her ne kadar ünlü ve güvenilir kişiler olarak görülseler de detaylı araştırmalar sonrasında yatırım yapmasının önemli olduğu düşünülüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Org’a Hack Girişimi: Bir Giveaway Dolandırıcılık Girişimi Daha

Sonraki Haber

HSBC CEO’sundan Önemli Dijital Para Açıklaması

İlgili Haberler