Kripto Para Yatırımcıları Borsaya Yöneliyor: SPK Başkanı’ndan Yatırımcılara Uyarı

Bitcoin Haber

Kripto para piyasalarındaki sığ volatilite dönemi, yatırımcıları borsalara yöneltti. Bu durum küresel ölçekte görülürken, Türkiye’deki durum biraz daha farklı. Türkiye’deki kripto para yatırımcıları, volatilite eksikliği ve seçimlerin geride kalmasıyla BİST’e yöneldi. Bu durum yatırımcı sayısının hızla artmasına ve halka arzların yeni yatırımcıları borsaya çekmesine neden oldu.

Ancak borsaya geçen yatırımcı grubu, kripto para piyasalarının volatilitesine alışkın olduğu için borsada da büyük dalgalanmaları tetikleyebilir. Kripto para piyasalarından geleneksel borsaya geçen yatırımcı profilinin riskleri üzerine daha önce konuşulmuştu. Bu durum, birçok halka arz ve işlem gören hisse senetlerinde de görüldü.

SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül, BİST yatırımcılarını uyardı. Başkan, “fenomen” ve paralı grup tuzağına karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Bu tür grupların, yüksek kazanç beklentisiyle hareket eden yatırımcıları yönlendirdiğini, ancak genellikle kötü niyetli olduklarını ve “anonim uzmanların” kurbanı olabileceklerini ifade etti.

Gönül, yatırımcıların sosyal medya grupları ve sohbet odalarından uzak durmaları, tüyo ve duyum adı altında menfaat elde etmek isteyenlere itibar etmemeleri gerektiğini belirtti. Tasarruf sahiplerinin orta ve uzun vadeli yatırım yapması, şirketlerin finansal tablolarını incelemesi ve gerektiğinde profesyonel destek alması gerektiğini vurguladı.

Sonuç olarak, borsa yatırımcılarının, kripto paralardan gelip daha önce hiç borsada işlem yapmamış olan yatırımcıların yol açabileceği ani dalgalanmalara karşı dikkatli olmaları gerekiyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

IMF’den Kripto Para Ekosistemi İçin Güvenlik ve Politika Önerileri

Sonraki Haber

“Cardano (ADA) Yükselişe Geçiyor: Analistlerden Çarpıcı Yorumlar”

İlgili Haberler