Kripto Para Türev Ürünleri Yanlış Mı Anlaşılıyor?

İlayda Peker

Değerlerini bir dayanak varlıktan alan türev ürünler; vadeli işlemler, opsiyonlar ve perpetual swap’ler kripto para ekosisteminde son zamanlarda oldukça fazla ilgi görüyor.

Türev Ürünler Yanlış Mı Anlaşılıyor?

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Forbes ile yaptığı röportajda türev ürünlerinin yanlış anlaşıldığını dile getirdi ve konuyla ilgili düşüncelerini paylaştı. CEO yaptığı açıklamalarda, “Kripto türevleri biraz yanlış anlaşılan bir alan. İnsanlar, türevlerin kriptoda spottan daha fazla hacim yaptığını fark edecek, ki bu doğru. Ancak bu, dünyadaki her varlık sınıfı için geçerlidir.” sözlerini kullandı.

Buna ek olarak Bankman-Fried’a göre türev ürünler hem kripto para yatırımı yapmak isteyen hem de gerçek anlamda kripto para satın almak istemeyen yatırımcıların, likidite sağlayarak piyasaya katkıda bulunmasını sağlıyor. Ancak CEO, türev ürünlerin bazı riskler içerdiğini düşünüyor ve bu durumu şu sözlerle ifade ediyor:

Kripto vadeli işlemleri gibi türevler de bazen risk içerir. Örneğin; kaldıraçlı pozisyonlar zorunlu tasfiyelere yol açabilir. Ancak bu tür senaryoların üzerinde gereğinden fazla duruluyor ve aslında çok daha fazla olan faydaların önüne geçiyor.

Kaldıraç Oranları Düşürüldü

Bunlara ek olarak Sam Bankman-Fried Twitter üzerinden yaptığı bazı açıklamalarda FTX borsasında kaldıraç oranlarının 101 kattan 20 kata düşürüldüğünü de ifade etti. Yapılan açıklamalarda bu hamle ile yatırımcıların sorumlu bir şekilde işlem yapmasının teşvik edilmesinin amaçlandığı dile getirildi.

Ayrıca CEO röportajında da bahsi geçen konunun altını çizdi ve “Yüksek düzeyde bir kaldıraçla üstlendiğiniz herhangi bir pozisyon, verimli pazarlar için kesinlikle çok önemli olamaz ve bu, kripto piyasasının sağlığı için özellikle önemli veya iyi olduğunu düşündüğüm bir şey değil.” sözlerini kullandı.

Öte yandan Bankman-Fried, kripto para düzenlemelerinde uzun zamandır beklenen netlikten de bahsetti. Bilindiği gibi düzenleyici netlik uzun zamandır kripto para ekosistemi için endişe verici bir durum olarak karşımıza çıkıyor.Total
11
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Paralardaki Belirsizliğe Rağmen Ethereum (ETH) Yükseliyor!

Sonraki Haber

Fiyat Sıkışıklığı Ne Yönde Kırılacak? Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Verileri Pozitif!

İlgili Haberler