Kripto Para Türev Piyasası Yeni Bir Rekor Kırdı

İlayda Peker

İngiltere merkezli veri toplayıcısı CryptoCompare’e göre, kripto para türevleri aylık hacmi üçte bir oranında arttı ve tüm zamanların en yüksek değeri olan 602 milyar dolara ulaştı.Yeni rekor, Mart ayında kaydedilen 600 milyar dolarlık bir önceki rekor seviyeden birkaç ay sonra görüldü. Bununla birlikte, türevler giderek daha popüler hale geliyor ve artık kripto para piyasasının %32’sini oluşturuyor. Bu oran Nisan ayında %27 seviyesindeydi. Yüzde bazında Mayıs ayında türev ürünler için aylık hacim artışı, spot hacimlerdeki artıştan altı kat daha fazla.

Öte yandan kripto para borsaları Huobi, OKEx ve Binance, Mayıs türevlerinin toplam hacminin yaklaşık %80’ini oluşturuyor. Yüzde bazında CME aylık %59’luk en büyük artışı gördü. Ancak 7,2 milyar dolarlık hacmi piyasa lideri Huobi tarafından karşılanmış oldu.

Opsiyon İşlemleri

Düzenlenen işlem platformu CME’deki kurumsal opsiyon hacimleri de Mayıs ayında rekor seviyelere ulaştı ve 5.996 kontrata ulaştı. Platform ayrıca 28 Mayıs’ta 1.418 Bitcoin opsiyon sözleşmesi ile yeni bir günlük rekor kırdı. Derebit’in opsiyon hacmi ise Mayıs ayında iki katından fazla artarak 3.06 milyar dolara ulaştı.

Bunların yanında CryptoCompare’in raporu, USDC ve PAX‘in her ikisinin de BTC’ye karşı hacimde büyük düşüşler gördüğü stablecoin dünyasına ilişkin çeşitli değişiklikleri de vurguladı. Yapılan açıklamalara göre USDC bu ay %78 düşerken PAX %97 değer kaybetti.

Öte yandan ayın en büyük günü, tahmin edebileceğiniz gibi, 10 Mayıs’ta yani Bitcoin blok ödülü yarılanmasından bir gün önce oldu ve işlem hacmi 64.7 milyar dolara ulaşarak büyük artış sergiledi. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse bu rakam, Nisan ayının en yüksek işlem gününde görülen hacim olan 66.2 milyar doların hemen üzerinde ve Mart ayında Kara Perşembe olarak adlandırılan gündeki işlem hacmi olan 75.9 milyar dolardan düşük bir seviyeyi işaret ediyor.

Kaynak: CointelegraphTotal
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’de Alım Talebi Sürüyor, Fiyat Artışı Mı Bekleniyor?

Sonraki Haber

Bitcoin Geleneksel Sistemin Yerini Alabilir Mi?

İlgili Haberler