Kripto Para Tabanlı ETP Ürünlerine Artan İlgi

Bitcoin Haber

Kripto para platformu Fineqia tarafından hazırlanan rapor, küresel kripto para borsasında işlem gören yatırım araçlarına (ETP) 2023 yılında önemli bir ilgi olduğunu ortaya koydu. Rapor, 21Shares, Grayscale ve CoinShares gibi kurumlar tarafından ihraç edilen kripto tabanlı ETP ürünlerinin yönetim altındaki toplam varlık miktarında, 1 Ocak – 31 Ekim 2023 tarihleri arasında %91’lik bir artış yaşandığını duyurdu.

Kripto para tabanlı ETP ürünlerindeki artış, temel kripto varlıkların büyümesini %30 oranında geride bıraktı. Aynı dönemde kripto varlıklar yaklaşık %70 oranında daha yavaş bir büyüme gösterdi. Fineqia’nın araştırması, şu anda piyasada bulunan toplam 168 kripto ETP ürününü kapsıyor ve 21Shares, Grayscale Investment, VanEck Associates gibi kaynaklardan elde edilen ETP AUM verilerine dayanıyor.

Fineqia’nın araştırma analisti Matteo Greco, verilerin her ayın ilk iş gününde güncellendiğini ve böylece verilerin bir önceki ayın sonunu yansıttığını belirtti. Resmi kaynaklar ve ihraççı web siteleri verileri sağlamadığında verilerin veri analiz platformlarından toplandığını da ekledi.

Fineqia’ya göre, 1 Ocak – 31 Ekim 2023 tarihleri arasında Bitcoin, %104’lük bir artışla kripto piyasasında en karlı yatırım araçlarından biri oldu. CoinGecko verilerine göre piyasa değeri açısından ikinci en büyük kriptopara birimi olan Ethereum da aynı dönemde %50’lik bir artış kaydetti.

Fineqia ekibine göre, kripto ETP AUM verileri Ekim ayında 38 milyar dolar değerine ulaşarak bir önceki aya göre %25’lik bir artış gösterdi ve Mayıs 2022’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Ayrıca, kriptopara piyasasının toplam piyasa değeri Ekim ayında %17 artarak 1.15 trilyon dolardan 1.35 trilyon dolara yükseldi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Birimlerinde Büyük Operasyon: Tether ve OKX’ten Rekor Dondurma

Sonraki Haber

Ethereum’da Büyük Balinaların Hareketliliği

İlgili Haberler