Kripto Para Sektöründe İflas ve Yeniden Doğuş Planları

Bitcoin Haber

Kripto para dünyası, birçok iflas ve dolandırıcılık olayına tanık oldu ve en büyüklerinden biri Celsius’un batışıydı. Şirketler, müşterilere gösterdiklerinden daha büyük riskler alıyordu ve sonunda birçoğu çöktü. Celsius’un kurucusu Alex, 2022’nin başında piyasa çöküşünü öngörerek müşteri varlıklarını sattı, fakat daha sonra piyasa toparlanacağını düşünerek tekrar yatırım yaptı ve büyük kayıplar yaşandı.

Bazı iflas eden şirketler, müşterilerinin paralarını yatırdıkları kredi alanlarını yeterince araştırmamıştır. 3AC gibi şirketlerin çöküşü ile müşteriler, paralarının sorumsuzca yönetildiğini anladı. Celsius ise iflas etti ve yeniden başlatılması için çeşitli teklifler alındı, Fahrenheit’ın planı kabul görse de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) engeline takıldı.

Fahrenheit’ın planı, yaklaşık 2 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) alacaklılara dağıtılmasını ve yeni bir şirketin hisselerinin sunulmasını içeriyordu. Yeni şirket, Bitcoin madenciliği operasyonlarını sürdürecek ve geliştirecekti.

Celsius, ABD’de daha az düzenleyici sorunla madencilik işine girişerek tekrar ayağa kalkmayı hedefliyordu, ancak SEC engelleri bu planı zorlaştırıyor. Detaylar netleştikçe, şirketin faaliyetlerine devam etmesine izin verilmeyebilir ve borçlulara ödemeler yapılabilir.

FTX’in yeniden açılması Celsius’dan daha karmaşık bir durum. FTX’in yasalara uygun şekilde borsa olarak yeniden faaliyete geçebilmesi için birçok engeli aşması gerekiyor. FTT Token’ın geleceği ve fiyatı, şirketin bu sorulara vereceği cevaplara bağlı olacak ve Aralık ayı bitmeden bazı yanıtların alınması bekleniyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Arjantin’in Kripto Dostu Yeni Başkanı Javier Milei

Sonraki Haber

Ripple Teknik Analizi: Önemli Destek ve Direnç Seviyeleri

İlgili Haberler