Bitcoin Alım Satım Taktikleri

Metin Alaca

Day trading veya günlük alım satım olarak bilinen yöntem, kripto para sektöründe oldukça yoğun bir şekilde kullanılmakta. Söz konusu yöntem doğru kullanılmazsa çok büyük zararlara, doğru kullanılırsa da tam tersi kazançlara yol açabilir. Bu yazımızda sizler için günlük alım satımın püf noktalarını ve bundan nasıl en az zarar, en çok kazanç ile çıkabileceğinize dair bir rehber hazırladık.

Kripto Para Al Sat Taktikleri

Yazının kapsadığı konular; altcoin al sat, altcoin al sat taktikleri, bitcoin alım satım arasındaki fark, kripto para al sat, kripto para al sat nasıl yapılır, kripto para al sat siteleri, kripto para alıp satmak, kripto para kazanma ve kripto para nasıl kazanılır şeklindedir.

Volatilite

Dikkat etmeniz gereken ilk nokta volatilite olacaktır. Kripto  para sektöründe geleneksel finans sektörüne kıyasla çok daha oynak fiyatlar görülür ve bu bazen yatırımcıları çaresiz bırakan bir duruma dönüşür.Aslında günlük alım satımda en çok kazandıran unsurlardan birisi de volatilite olarak bilinmektedir. Burada atılması gereken adım ya volatilitenin yukarı yönlü hareketini bekleyip ilk anlarda giriş yapmak, ya da analizinize sadık kalarak volatilitenin azalmasından sonra işleme geçmektir.

Kayıpları Kabullenmek

Kripto para sektöründeki balinalar, teknik analizin çok dışında hareketlenmeler olmasına sebep olabilmekte. Bu da bazen teknik analizin dışında, tahminlerinizden çok bağımsız kayıplar ve hareketler olmasına yol açabiliyor. Kayıpları kabullenip belirlediğiniz noktadan çıkış yapmak, hırs yapıp daha fazla zarar etmenizin önüne geçecektir.

Pratik En Önemli Nokta

Gerçek günlük alım satıma başlamadan önce yapmanız gereken en önemli şey, sanal para ile alım satım yapma imkanı sunan deneme platformlarını kullanmak olacaktır. Birçok kripto para borsasında bu deneme sürümlerini bulmak mümkün ve burada birkaç kere pratik yapıp piyasa dinamiklerini kavramak oldukça faydalı olacaktır.

Hedef Belirleyin

Günlük alım satımda unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta ise, hedef belirlemektir. Bir kripto para birimi hedeflediğiniz gibi yukarı çıkarken, hedefinizi aşmasına rağmen buradan çıkış yapmıyorsanız, çok sert bir düşüş ile beklediğinizin altında kazanç ve hatta zarar bile elde edebilirsiniz.

Bu sebeple bir işlemi açmadan önce her zaman hangi fiyattan çıkacağınız belirlemekte fayda var.

Stop Loss Emri Girin

Stop Loss emri temel olarak hangi seviyeye kadar düşüş olursa otomatik olarak girdiğiniz emrin kapatılması gerektiğini belirleyen fonksiyondur. Çok küçük miktarlarla işlem yapıyor bile olsanız oldukça volatil kripto para sektöründe stop loss emri belirlemek kesinlikle olmazsa olmaz bir unsurdur.

Dengeli Bir Portföy Oluşturun

Hiçbir zaman tek bir kripto para birimine elinizde tüm yatırım ile giriş yapmayın. Daha fazla araştırma yapıp elinizdeki miktarın bir kısmını iki veya üç kripto paraya bölün ve bu sayede tek bir sert dalgadan etkilenme oranınızı en aza düşürün.

Örnek vermek gerekirse, Bitcoin (BTC) için yüzde 10, Litecoin (LTC) için yüzde 10 ve Ethereum (ETH) için yüzde 10’luk bir alım yaptınız. Bitcoin sert düşerken Litecoin ve Ethereum’da yaşanan yükseliş, sizin yine kazanca götürebilir.

En Dip Seviyeden Giriş Yapın

Bir kripto para birimini gözünüze kestirip, bunun daha önceki aylarda ve dönemlerde indiği en düşük seviyeyi bekleyip buradan alım yapmak, sizi büyük ihtimalle yükselişe taşıyacaktır. Kripto para sektöründe hiçbir şeyin garantisi olmasa da, dipten alım yapmak bir günlük alım satımcının en büyük dostu olarak tanımlanabilir.

En İyi Türk Bitcoin Sitesi

En iyi siteyi belirlemek için aslında kendi ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız ve sitenin güvenilirliğine odaklanmanız en doğrusu olacak. Türkiye’de BtcTurk, Paribu, Bitexen ve Koinim gibi birçok borsa bulunuyor. Bunlardan en iyisini kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda belirleyebilirsiniz.

Güvenilir Kripto Para Siteleri

Sitelerin hizmet verdikleri süreç, işlemlerin gerçekleşme hızı, yaşanan gecikmeler ya da teknik sorular gibi birçok etken bir kripto para sitesinin güvenilir olup olmadığını belirlemede araç olarak kullanılabilir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

İddia: XRP 0,03 Dolara Düşecek

Sonraki Haber

“Geliştirmeler Olmasaydı, Node Senkronizasyonları Gerçekleşemezdi”

İlgili Haberler