Kripto Para Piyasasında Yeni Dönem: NYDFS’ten Sıkı Kurallar

Bitcoin Haber

New York Eyaleti Mali Hizmetler Departmanı (NYDFS), kripto para endüstrisi için kritik bir gelişme duyurdu. Bu duyuruya göre kripto paraların listelenmesi ve delist edilmesi için sıkı kurallar belirlendi. Kripto para ticareti yapan kuruluşlara yeni ve daha sıkı kuralların yayımlandığı ve bu konuda şirketlerin tartışmaya çağrıldığı vurgulandı.

Yeni duyurunun detaylarına bakıldığında, NYCRR Bölüm 200 kapsamında olan lisanslı şirketlerin bu çerçeveye dahil edildiği belirtiliyor. Finansal Hizmetler Müfettişi Adrienne A. Harris, bu hamlenin eyaletteki kripto para yatırımcıları için koruma sağlayacağını ifade etti. Kılavuzda, kripto para şirketlerinin iş modeli değerlendirmelerine dikkat etmeleri istendi ve risk değerlendirmeleri açısından şeffaflık sağlamaları gerektiği hatırlatıldı.

Kılavuzda dikkat çeken konulardan biri de kripto paraların delist edilme süreci oldu. Buna göre, kılavuz önceden bildirim gerektiren acil durumlar için sınırlı istisnalar getirdi. Bu sınırlı istisna, özellikle kuruluşlardan gelen taleplere göre ayarlandı. Kripto para şirketleri, özellikle delist edilme sürecinde önceden bildirim zorunluluğunun pratikte uygulanabilir bir yanı olmadığını vurguladılar ve bu durumun tüketici kayıplarına yol açacağını belirttiler.

NYDFS tarafından getirilen kurallardan biri, kripto paranın delist edilme sürecinde şirketlerin avans ödemeleri yapma zorunluluğuna özellikle dikkat çekti. Diğer yandan, şirketler NYDFS onayını alabilmek için kripto para listeleme ve delist etme politikalarını sunmak zorunda. Bu hamlenin kripto para alanında müşteri güvenliğini daha da artırması bekleniyor. Böylece piyasa riski de minimize edilecek.

Getirilen kuralların kripto para yatırımcıları için bir diğer önemli yansıması olacak. Çünkü yasal denetim süreci, yatırımcılar için koruma alanı sağlayarak işlemlerin daha kolay yapılmasını mümkün kılacak. NYDFS, şirketlere bir de son teslim tarihi belirledi. Buna göre şirketler, onay alabilmek için kripto para listeleme politikalarını 2024 yılının Ocak ayının 31’ine kadar kuruma sunmak zorunda. Ayrıca, şirketlerin 2023 yılının Aralık ayının 8’ine kadar departmanla bir araya gelmeleri ve taslak kripto para listeleme politikalarını tartışmaları öneriliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Fiyatında Sürpriz Yükseliş

Sonraki Haber

Güney Kore’nin Kripto Piyasasındaki Etkisi Artıyor

İlgili Haberler