Kripto Para Piyasasında Bugün Yaşanan Artışın 3 Sebebi

İlayda Peker

Bitcoin ve kripto para piyasası bugün neredeyse 3 aydır göstermedikleri artışı gösterdi ve altcoin’ler de ciddi bir ivme kazandı. Peki, bunun olası sebepleri neler?

Bitcoin Momentumu

Bitcoin, kripto pazarının geri kalanının hareketinde şüphesiz büyük bir rol oynadı. Bu yıl kripto kralı, çoğunlukla jeopolitik gerilimlerle sağlam kazanımlar elde etti ve bunu korumayı başardı. Bitcoin bugün 8.800 dolara ulaştı ve tüm piyasadaki artış tırmandıkça piyasa hakimiyetinde de gözle görülür bir azalma yaşandı.

Tradingview verilerine göre kripto para piyasasında yaşanan ve altcoin’lerin uzun zamandır elde edemedikleri yükselişleri elde etmesiyle Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin de %67 seviyelerine düştüğü görüldü. Ancak bununla birlikte, son birkaç hafta içinde yarılanma olayının ve genel BTC artış hareketinin sektörü bir bütün olarak şahlandırdığı da inkar edilemez.

Fake Satoshi FOMO’su

Bugünün devasa hareketlerine iki Bitcoin hard fork’unun damgasını vurduğunu görüyoruz. Bitcoin Cash (BCH), 280 dolardan büyük bir hamle ile %28 artış sergileyerek 360 dolarının üzerine çıkmayı başardı.

Ancak fake Satoshi FOMO’su sebebiyle 400 doların üzerine çıkan Bitcoin SV’nin (BSV) BCH’yi geride bıraktığı da bir gerçek. Sergilediği %130’luk devasa artışın ardından BSV piyasa hacmi bakımından en büyük 4. kripto para konumuna yükselmeyi başardı.

İki Yıllık Ayı Piyasası

Altcoin’ler iki yıldır içinde bulundukları ayı piyasasından çıkmaları yalnızca an meselesiydi. Bugün yaşanan güzel artışlara rağmen hala bazı altcoin’lerin istenilen ivmeyi yakalayamadığı görülüyor.

Kilit direnç seviyeleri yükseldiğinde, işlem emirleri tetikleniyor ve bir satın alma dalgası hepsini daha da yükseltiyor. Bu, son birkaç saat içinde altcoin’lerin çoğunda olan şey gibi görünüyor.

Kaynak: BitcoinistTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

SEC, IEO’lara Karşı Uyardı!

Sonraki Haber

134 Milyon Dolarlık Bina, Blockchain İle Satıldı!

İlgili Haberler