Kripto Para Piyasası

Kripto Para Piyasası

  • İlayda Peker
  • - 14.12.2020 - 11:20
  • Son Güncelleme: 16.12.2020 - 11:27

Kripto para piyasası, kripto paralarla alım-satım ve her türlü işlem faaliyetinin gerçekleştiği piyasalardır. Özellikle 2017 yılından sonra kripto para piyasası büyük bir kesimin dikkatini çekti ve en çok takip edilen piyasalar arasında yerini aldı. Nasıl ki altın piyasasında inişler-çıkışlar oluyorsa ve altın yatırımcıları da bu hareketler takip ediyorsa kripto para yatırımcıları ve meraklıları da aynı şekilde kripto para piyasasını takip ediyor.

Kripto para piyasalarında en popüler olanları borsalardır ve borsalar kripto para piyasasının oluşmasında oldukça önemlidir.

Kripto Para Nereden Alınır?

Kripto para birimleri çeşitli yollarla alınabilir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi bunlar içinde en popüler olanı kripto para borsalarıdır. Kullanıcılar borsalara kayıt olduktan sonra hesaplarına para yatırarak kripto para piyasasında işlem yapmaya ve kripto para almaya başlayabiliyor.

Bunlara ek olarak son zamanlarda insanların hızlı, kolay ve çok para kazanmak için Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) gibi kripto para birimlerini aldıkları görülüyor. Ancak bu noktada kaybetmeyi göze alamayacağınız tutarlar ile her yatırımda olduğu gibi kripto para yatırımı yapmamanız gerektiğini hatırlatmak gerekiyor.

Ayrıca kripto para birimleri diğer varlıklara göre şu anda daha volatil ilerliyor. Bu sebeple kripto para satın alınan borsanın güvenilir ve hızlı olması da önemli ölçütler olarak karşımıza çıkıyor.

Borsaların yanı sıra bir işletme sahibi olan kişiler işletmelerinde kripto para ödemesi kabul ederek de kripto para alabilirler. Örneğin bir kafe işletmesi müşterilerine ödemeleri kripto para ile yapmasına imkan tanıyarak cüzdanlarında kripto para bulunmasını sağlayabilir.

Bunlarla birlikte Bitcoin ATM’leri de kripto para satın almak için kullanılıyor. Ama şu an için en az tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Çünkü Bitcoin ATM’leri henüz çok yaygın değil. Örneğin; Türkiye’deki Bitcoin ATM’lerinin sayısı çok düşük ve sadece İstanbul’da yer alıyor.

Son olarak LocalBitcoins gibi kişiden kişiye kripto para gönderimine imkan tanıyan siteler aracılığı ile de kripto para satın alınabiliyor.

Kripto Para Piyasası Nedir?

Kripto para piyasası, kripto para borsalarında yapılan her türlü kripto para işlemini içeriyor. Dolayısıyla kripto paralarla yapılan her türlü alım satım işlemi kripto para piyasasını oluşturuyor.

Yatırımcıların genel itibari ile para kazanmak için kripto para piyasasını kullandıkları görülüyor. yani yatırımcılar al-sat yaparak ya da uzun vadeli birikim yaparak kripto para piyasasını kullanıyor ve bu sayede kazanç elde ediyor.

Bunlara ek olarak hem BTC/USD, ETH/TL, XRP/USD gibi geleneksel paraların dahil olduğu hem de BTC/XRP, ETH/USDT, XRP/ETH gibi sadece kripto paralardan oluşan işlemlerin kripto para piyasasını oluşturduğunu belirtmekte fayda var.

Güvenilir Kripto Para Siteleri

Kripto para piyasasında güvenilir sitelerde işlem yapmak oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü kripto para ekosistemi henüz yeni olduğu için insanları kandırmak için yola çıkan kötü niyetli kişilerin fark edilmesi zorlaşıyor.

Kripto para borsaları arasında Binance, Coinbase, Btcturk, OKEx ve Kucoin gibi borsalar güvenilir kabul edilirken haber takip edilen sitelerin de güvenilir olması gerekiyor. Ayrıca kullanıcılar girilen sitenin gerçek platform olup olmadığını da kontrol etmeli.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.