Kripto Para Piyasalarını Neler Bekliyor? FED, Ukrayna, Stablecoin Toplantıları ve Daha Fazlası!

Fatih Uçar

Geçmişte kripto para piyasalarının çöküş yaşaması için büyük bir borsanın hacklenmesi veya daha enteresan bir gelişme olması gerekirdi. Ancak son birkaç yıldır pandemiden tutun da iklim krizine kadar her şey piyasaları doğrudan etkiler hale geldi. Peki bizi neler bekliyor?

Bitcoin Havadan Nem Kapıyor

Evet yaşadığımız son birkaç yıl için bunu söyleyebiliriz. FED Başkanı kripto paralardan bahsederken kaşını çatar ve Bitcoin düşer, Elon Musk konuşur ve fiyat düşer. Bu örnekleri sayfalarca uzatabiliriz. Bugün 17 yaşındaki kripto para yatırımcıları bile Ukrayna ve Rusya geriliminin güncel durumunu son dakika sayfalarından takip ediyor. Malezya’daki yatırımcı da bunu yapıyor Kanada da bulunan da peki ama neden?

Çünkü Bitcoin ve kripto para piyasaları artık ana akım bir risk enstrümanına dönüştü. Geleneksel piyasaları etkileyen ve hisse senedi fiyatlarını tetikleyen hemen hemen tüm gelişmeler artık kripto para piyasalarını da ilgilendiriyor. O halde yakın gelecekte bizi nelerin beklediğine göz atalım.

Kripto Para Piyasalarını Neler Bekliyor?

Önümüzdeki haftanın gündemi son derece yoğun, uzun uzun bunların detayına inmenin sıkıcı olduğunun farkındayım, tam da bu yüzden özet maddeler halinde bunu ele alacağım.

  • 16 Şubat tarihinde Rusya’nın saldırıya geçeceği haberleri ajanslarda paylaşıldı. Türkiye dahil birçok ülke kendi vatandaşlarını uyaran bildiriler yayınladı. Ukrayna krizi artık bir savaşa dönmek üzere ve küresel istikrarsızlık risk piyasalarını, doğal olarak Bitcoin’i olumsuz etkiliyor. Peki ama bu bizim kavgamız değil ve neden yumruğu biz yiyoruz? Rusya, Avrupa’yı bu savaşta taraf olmaması için tehdit ediyor. Avrupa potansiyel bir işgalin nihayetinde kendi birliğine bir saldırıyı da doğurabileceğinden endişe ediyor. Rusya verdiği gazı kesmekle tehdit ediyor. Tam bir satranç tahtası ve oyun son derece hızlı. Bu kimine göre basit bir olay ve büyütülüyor ancak birinci dünya savaşını başlatan şey Gavrilo Princip’in öldürülmesiydi.
  • 16 Şubat tarihinde ABD’de siyasiyle stablecoinleri inceleyen bir duruşma daha düzenleyecek. Bankaların %1-2 faiz verdiği bir Amerika’da %9 APY son derece yüksek ve bankaların canı fena halde sıkılıyor.
  • FOMC tutanakları önümüzdeki hafta yayınlanacak. Ocak toplantısından sonra gelen açıklamalar bize oldukça fazla fikir veriyor. Tutanaklardaki tutum son derece şahin olacak ve Bitcoin bunu sert biçimde fiyatlayabilir.
  • FED açıklamaları: Olağanüstü toplantı haberleri söylentiden öteye geçemedi ancak FED’in eyalet başkanları Mart faiz artışlarına kadar daha fazla şahin açıklama yapabilir. Buna hazır olmalıyız. Martta ise faizler artmaya başlayacak.

Gerçekten yoğun bir gündem bizi bekliyor, kripto para yatırımcıları başka hiçbir yatırım aracında bunun kadar heyecan, stres ve adrenalin bulamaz.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
17
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Coinbase ve 2,3 Milyar Dolarlık Fonu Yöneten Şirket Anlaştı!

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Madencileri Yeni Bir Rekor Kırdı!

İlgili Haberler