Kripto Para Piyasalarında Yeniden Korku Hakim!

Fatih Uçar

Korku ve açgözlülük endeksi (Fear & Greed Index) kripto para yatırımcılarının güncel durumunu gösteren popüler bir analiz aracıdır. Son veriler pek de iyi şeyler söylemiyor. Endeks verileri son üç ayın dibini gördü ve kripto para piyasalarına ciddi anlamda korku hakim!

Kripto Para Yatırımcıları Korkuyor

Güncel veriler endeksin 100 üzerinden 27 seviyesine kadar düştüğünü gösteriyor. Bu rakam son üç ayın dip seviyesidir ve piyasaların güncel durumuna ışık tutuyor. Bitcoin (BTC) yatırımcılarının duygusal durumunu ölçen endeks piyasayla alakalı önemli fikirler veriyor. Endeksin dip seviyeleri görmesi mevcut fiyatın baskı sebebiyle ciddi anlamda düştüğünü gösterir.

Yani korkunun hakim olduğu piyasalarda mevcut fiyat ucuz kabul edilebilir. Çünkü yatırımcılar belirsizlik sebebiyle Bitcoin’den uzak durmaya başladı. Bitcoin (BTC) kısa sürede %10’u aşan bir kayıp yaşadı. Yeniden Temmuz seviyelerine düşen açgözlülük endeksi bu ay 79’a kadar çıkmıştı. Birçok uzman yatırımcı korkunun pik yaptığı dönemlerde alım yapılarak açgözlülük seviyesinin zirveye yaklaştığı günlerde satmayı iyi bir ticaret modeli olarak görüyor.

Ancak piyasa dolaşan FUD’ların daha da güçlenmesi ihtimali yükseliş riskini daha da artırıyor. Şimdilik güncel gelişmeleri takip ederek dikkatli davranmakta fayda olabilir.

Neden Korkuluyor?

Risk iştahını azaltan çok fazla olay oldu. Bunun başında FED toplantısı ve Evergrande olayı geliyor. Yaklaşık 300 milyar dolar borcu olan Çinli emlak devi bankalara bir süredir ödeme yapamıyor. Yıl sonuna kadar yapması gereken 15 milyar dolar ödemesi bulunan dev kurumun bu denli düşük rakamları karşılayamıyor oluşu “çöküş mü geliyor?” sorunu akıllara düşürdü.

Küresel ölçekte profesyonel yatırımcılar muhtemel risklerini azaltmak için daha güvenli olan devlet tahvillerine kaçıyor. Daha az kazanç getiren bu tahviller elbette düşük riskli yatırımlardır. Kripto paralar ise yüksek risk ve yüksek kazanç vaat eden bir seçenek, doğal olarak riskten kaçan yatırımcılar kriptolardan da uzak duruyor.

Ay sonuna kadar mevcut durumun devam etme ihtimali bulunuyor. Sürecin bu şekilde devam etmesi, Bitcoin fiyatını 39.000 dolar altına düşürebilir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum: Kripto Para Piyasasına Genel Bakış

Sonraki Haber

Tüm Gözler Bitcoin ve Ethereum’da: BTC ve ETH Hangi Yöne Gidecek?

İlgili Haberler