Kripto Para Piyasalarında Düşüş: ABD Ekonomisinin Etkisi ve Yellen ile Mester’in Açıklamaları

Bitcoin Haber

ABD hisse senetlerindeki yüzde 2’lik düşüşün etkisiyle kripto para piyasaları negatif seyir izliyor. Son Fed toplantısında faiz artışına dair net bir mesaj verilmemesine rağmen, Kasım başındaki toplantıda faiz artırımı olabileceğini gösteren veriler geliyor. ABD Hazine Bakanı Yellen, ülkenin artan borcu ve Çin ile ilişkileri gibi konulara değindi. Yellen, Çin ile aşırı bağımlılığın azaltılması gerektiğini ve ABD ekonomisi konusunda iyimser olduğunu belirtti.

Fed üyesi Mester, faiz artışının yakın zamanda gerçekleşmeyeceğini, ancak ekonominin mevcut durumunun bir faiz artışını gerektirebileceğini ifade etti. Mester, 2025 sonunda yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşılabileceğini belirtti.

ABD ekonomisindeki gelişmelerin kripto para piyasalarına etkisi büyük. ABD tahvillerindeki faiz artışı, DXY yükselişi ve petrolün 100 doları hedeflemesi, kripto için olumsuz bir durum oluşturuyor. Charlie Bilello ise ABD konut fiyatlarının son üç yılda yüzde 40 artış gösterdiğine ve satın alınabilirliğin rekor düşük seviyelerde olduğuna dikkat çekiyor.

ABD’nin 10 büyük şehrinde ofis doluluk oranı, Covid öncesi seviyelerin yüzde 50’sinin altında. ABD’deki ortalama ofis boşluğu 3. çeyrekte yüzde 19,2’ye yükseldi. S&P 500’deki en büyük 50 hisse senedi bu yıl yüzde 23 artış gösterirken, eşit ağırlıklı S&P 500 yüzde 1 ve küçük sermayeli şirketler yüzde 2 düşüş gösterdi.

Son olarak, ABD’deki ortalama yeni ev fiyatı son üç yılda 386 binden 514 bine yükselirken, mortgage oranları yüzde 3,07’den yüzde 7,31’e sıçradı. Bu durum, aylık ipotek ödemelerinde yüzde 115’lik bir artışa ve tarihin en karşılanamaz konut piyasasına yol açtı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Portekiz Merkez Bankası Başkanı Kripto Paralarla İlgili Düzenlemelerin Önemine Dikkat Çekti

Sonraki Haber

Bitcoin İşlem Sayıları 6 Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi

İlgili Haberler