Kripto Para Piyasaları Kırmızıya Boyandı! Coin Fiyatları Neden Düşüyor?

Fatih Uçar

Bugün 17:00 sonrasında Bitcoin (BTC) sert bir şekilde düşmeye başladı. Bir süre 50.000 dolar seviyelerinde bulunan fiyat 18:00 itibariyle aniden 5000 dolar düştü sonrasında 42.800 dolara kadar devam eden bir fiyat hareketi başladı. Buradan tepki alan fiyat 46.000 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor. Peki düşüş neden oldu?

Bitcoin Neden Düşüyor?

Fiyatın 53.000 sınırına kadar dayanması kripto para yatırımcılarında yükseliş umutlarını artırmıştı. Bir süredir 50.000 dolar üzerinde kapanışlar yapan Bitcoin fiyatı maalesef bugün 18:00’a doğru sert bir geri çekilmeye şahit oldu. Amerika’dan gelen haberle panik yapan satışlar ve patlayan stoplar fiyatın freni patlamış kamyon gibi burun üstü çakılmasına sebep oldu.

Sert fiyat hareketi birçok yatırımcının stoplarını patlatarak daha hacimli bir düşüşü destekledi. Üstelik korkuyla satış yapan yatırımcılar altcoinlerde %50’yi aşan zararların görülmesine sebep oldu. Birçok kripto para neredeyse haftalar önceki seviyelerine döndü. Talep halen zayıf olduğu için altcoin fiyatlarında sınırlı bir toparlanma yaşanıyor.

Senatör Warren ve Kripto Para Açıklaması

Amerikalı Senatör Warren birkaç dakika önce kripto paraların tükettiği enerjiye dair paylaşımlar yaptı. Kripto para madencilerinin inanılmaz derecede enerji tükettiğini söyleyen Warren dünyayı kurtarabilmek için kripto paraların durdurulması gerektiğini savunuyor.

Elbette küresel ısınmanın sebebi sadece son 12 yılda varlık gösteren kripto paralar ve onların durdurulması gerekiyor. On yıllardır atmosfere sera gazı pompalayan fabrikaların ve Amerikan sanayi endüstrisinin küresel ısınmaya hiçbir negatif katkısı olmadı. Üstelik kripto para madencileri dünyanın enerjisinin yarısını tüketiyor.

Bunlar tabii ki doğru değil, küresel ısınmanın en büyük sorumlularından biri ABD sanayi endüstrisidir. On yıllardır atmosfere pompalanan sera gazı bugün yaşadığımız küresel iklim krizinin başlıca aktörüdür. Bundan 30-40 yıl önce imzalanan ancak sadece son 4-5 yıldır uygulanan uluslararası iklim sözleşmelerinin iyi incelemesi gerekir. Henüz kripto para madencileri dünyaya gelmeden önce küresel bir iklim krizi bulunuyordu. Üstelik Bitcoin madencileri mevcut bankacılık sisteminin sadece 3/1’i kadar enerji tüketiyor. Bunun önemli bir kısmını ise yenilebilir kaynaklardan temin etmeye başladı.

Temel ve teknik analiz Bitcoin fiyatına dair çok şey söylüyor. Ancak en doğrusunu NY Times’ın bugün yaptığı haber ve Senatör Warrren’in yorumu söylüyor. Fiyat düştü ve FUD artacak, ana akım medya bu konuda ilk kurşununu sıkmış gibi görünüyor. Bitcoin fiyatı mevcut seviyesinden toparlanamazsa daha fazla FUD ve düşüş bekleyebiliriz.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Çok Uluslu Bankacılık Devinden Kripto Cüzdan Hamlesi!

Sonraki Haber

SEC Coinbase’e Dava Açabilir! CEO Haksız Muamele Olduğunu Düşünüyor!

İlgili Haberler