Kripto Para Nasıl Alınır?

İlayda Peker

Kripto para birimlerinin popülerliğinin artmasıyla birlikte “Kripto para nasıl alınır?” konusu da günden güne daha fazla ilgi çekiyor. Kripto para birimlerini satın almanın ya da kripto paraya sahip olmanın birden çok yolu bulunuyor. Bununla birlikte güvenilir siteleri tercih etmek de herhangi bir kayıp yaşanmaması için hayati önem taşıyor.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Kripto para birimleri içinde şüphesiz ne çok tanınanı Bitcoin. Lider kripto para birimi olarak nitelendirilen Bitcoin 2009 yılında piyasaya sürüldü. Ancak daha çok 2017 yılında yaşanan ralli ve sonrasında kırılan 20.000 dolarlık rekorun ardından ana akım medyanın ilgisini çekti. Dolayısıyla 2017’den yılından bu yana Bitcoin ile ilgili aramaların yüzdesinin arttığı görülüyor.

Bitcoin birçok yolla satın alınabilir ancak bunların içinde günümüzde en popüler olanı kripto para borsalarıdır.

Güvenilir ve kendinize uygun özelliklere sahip bir kripto para borsası bulduktan sonra kayıt işleminizi gerçekleştirerek Bitcoin alım işlemini yapabilirsiniz. Bu noktada bazı borsaların kimlik doğrulama prosedürleri olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Tabii ki hiçbir kimlik doğrulama ve hatta kayıt işlemi bile gerektirmeyen borsalar da bulunuyor.

Borsaların yanı sıra madencilik ise özellikle ilk zamanlarda tercih edilen bir kripto para edinme yöntemiydi. Her ne kadar günümüzde çok pahalı olduğu için ve kazançlar maliyeti karşılamadığı için bireysel Bitcoin madenciliği tercih edilmese de madencilik havuzları ve şirketler hala Bitcoin madenciliği ile Bitcoin sahibi oluyor.

Bunlara ek olarak Bitcoin ATM’leri ya da kısaca BTM’ler aracılığı ile de kişiler Bitcoin alabilir. Ancak bu yönetmin de şu anda çok yaygın olmadığı görülüyor. Çünkü dünyada sınırlı sayıda BTM bulunuyor ve bu da kullanımı zorlaştırıyor. Yine de BTM’lerin tüm dünya çapında yayılması için çalışmalar yürütülüyor.

Ayrıca LocalBitcoins gibi peer-to-peer işlem platformları ile de Bitcoin alınabilir. Bu platformlar araya bir borsa sokmadan kişilerin birbirleri arasında Bitcoin alıp göndermesine olanak tanıyor.

Son olarak eğer bir işletmeniz varsa müşterilerinizi BTC ile aldıkları hizmeti ya da malı ödemelerine izin vermeniz halinde de BTC sahibi olabilirsiniz.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para birimleri de aslında Bitcoin ile aynı yöntemler aracılığı ile satın alınabilir ve burada da yine en çok tercih edilen yöntem kripto para borsalarıdır. Aslında uygun borsanın seçilmesi konusunda ne kadar kripto para ve işlem çifti sunduğu önem taşıyor. Kullanıcılar da sadece BTC ve belli coin’lerle işlem yapmak ve çok sayıda coin ile işlem yapmak arasında bir karar verdikten sonra kendilerine uygun borsayı daha kolaylıkla seçebiliyor.

Bu noktada BTM’lerin kripto para alımı konusunda çok az coin seçeneği sunması sebebiyle genellikle tercih edilmediklerini belirtmekte fayda var.

Güvenilir Kripto Para Siteleri

Kripto para işlemi gerçekleştirirken yukarıda da belirttiğimiz gibi güvenilir platformları kullanmak çok önemli. Güvenilir kripto para borsası seçerken borsanın kullanıcı yorumları, güvenlik önlemleri, hızı ve attığı geliştirme adımları değerlendirilebilir.

Günümüzde Binance, Coinbase, Btcturk, OKEx ve Bithumb gibi borsalar güveniliri işlem platformları olarak kabul ediliyor. Bunların yanında güvenilir kripto para siteleri denildiğinde akla haber siteleri de geliyor. Çünkü güncel haberler ve analizler kripto para yatırımcıları için büyük önem taşıyor. bu sebeple takip edilen haber sitelerinin güvenilirliği de önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Rekoru, Ethereum’a da Yaradı: ETH 2020 Zirvesinde!

Sonraki Haber

Popüler Wall Street Yatırımcısı Bitcoin (BTC) Fiyat Beklentisini Açıkladı!

İlgili Haberler