Kripto Para Ekosisteminden Deprem Bölgesine Yardımlar

Bitcoin Haber

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, geçen hafta ülkemizde meydana gelen yıkıcı depremin mağdurlarına yardım etmek için katkıda bulundu. Buterin’in bu hamlesi önemli eleştiriler sonrasında ve gecikmeli olarak geldi.

Buterin’in Bağışları

Türkiye’deki 7,8 büyüklüğündeki deprem 6 Şubat’ta meydana geldi. Buterin, Blockchain güvenlik firması PeckShield tarafından bildirildiği üzere, 12 Şubat’taki son bağışı Anka Relief’e 50 ETH ya da yaklaşık 77.000 dolardı.

Anka, Ethereum kurucu ortağına bağışı için teşekkür etti ve ilk günden bu yana kripto bağışlarının aktığını söyledi:

Felaketin 1. gününden bu yana, bir avuç büyük STK’nın cüzdanlarında bağışların biriktiğine tanık olduk. Daha fazla fon çekmiş olmaları ve çekecek olmaları harika

Anka, bağışlar için kullanılabilecek kripto cüzdanlarının bir listesini sağladı. Web3 yardım destek kuruluşu, kuşatma altındaki ülkedeki çabaları desteklemek amacıyla kripto bağışları toplamak için Ukrayna DAO projesine de öncülük etti.

Bu son bağış, Vitalik’in depremzedelere destek amacıyla gönderdiği 99 ETH’ye bir yenisini daha ekledi. 11 Şubat’ta vitalik.eth adresi, Türkiye’deki yardım çabalarına adanmış bir sivil toplum kuruluşu olan Ahbap’a yaklaşık 150.000 $ değerinde ETH gönderdi.

Ahbap ayrıca bağış olarak kabul edebileceği çeşitli tokenler için çeşitli kripto adresleri de sağladı.

Bugüne kadar 4,3 milyon dolar kripto bağışı aldığını ve gönderilen en popüler tokenlerin stablecoinler olduğu biliniyor. Etherscan’a göre, Ahbap cüzdanı yazı yazıldığı sırada 622.000 $ değerinde 409 ETH da içeriyor.

Kripto Ekosisteminden Destek

Geçen haftanın sonlarında Londra’da yayımlanan Financial Times gazetesi, dünyanın dört bir yanından kripto bağışlarının yağdığını bildirdi. Sadece Binance’in Türkiye’deki yardım çabalarını desteklemek amacıyla 5 milyon dolar bağışta bulunduğu şirketler tarafından 10 milyon dolardan fazla kripto para gönderilmişti.

Binance ayrıca geçen hafta en çok etkilenen bölgelerdekilere 100 dolarlık BNB yardımı yapıldığını duyurdu.

Deprem yardımı bağışları için kripto ilk kez kullanılmıyor. 2015 yılında Nepal’de meydana gelen büyük depremin ardından yardım kuruluşlarına Bitcoin bağışları gönderilmişti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Tron Fiyatında Önemli Seviyeler: TRX’te Son Durum

Sonraki Haber

Coinbase Staking İçin Bir Mücadeleye Hazırlanıyor

İlgili Haberler