Kripto Para Dünyasında Bu hafta Neler Oldu?

İlayda Peker

Bitcoin’in 7.000 doların altına gerilemesi, Bitcoin Cash ve Bitcoin SV’de yaşanan madencilik ödülü yarılanmaları, Güney Kore’nin dijital para projesini duyurması ve Jack Dorsey’nin devasa COVID-19 bağışı… Bunlar geride bıraktığımız hafta kripto para ekosisteminde en çok ses getiren olaylar oldu. Ancak muhtemelen en önemlisi Bitcoin’in 7.000 doların altına yeniden inmesi ve bununla birlikte gelen fiyat tahminleriydi.

Bitcoin Fiyatının Düşmesi

Bitcoin fiyatı haftaya 7.000 doların üzerinde başlamıştı ve 7.400 dolar seviyesinde seyrediyordu. Ancak bu noktada karşılaştığı direnci kurmayı başaramayan lider kripto para birimi günler sonra 7.000 doların altını yeniden gördü. Bu da bazı analistlere göre kripto para piyasasında hala korkunun hakim olduğunu gösteren bir etkendi.

Bitcoin’in yanı sıra altcoin’ler lider kripto para biriminden biraz daha iyi bir haftayı geride bırakmış gibi görünüyor. Çünkü Ethereum, Link, Tezos, EOS ve diğer yedi altcoin son yedi gün içinde çift haneli yüzde kazançlar kaydetti.

Bununla beraber BitMEX CEO’su Arthur Hayes hala 2020 sonunda 20.000 dolarlık fiyatın görüleceğine inanıyor. Ancak öncelikle Bitcoin’in yeniden 3.000 dolarlık seviyeyi test edebileceğini düşünüyor. Çünkü Hayes’a göre geleneksel piyasaları yeni bir düşüş dalgası bekliyor ve bu düşüşün Bitcoin’i de etkileme potansiyeli oldukça yüksek.

Diğer Gelişmeler

  • İşten Çıkarmalar: Her ne kadar Binance gibi büyük kripto firmaları bu zor kriz sürecinde işe alım süreçlerine devam etse de kripto para ekosistemindeki birçok şirket krizden etkilendi ve işten çıkarmalara başladı. Geçtiğimiz hafta da işten çıkarmaların yoğun olarak yaşandığı bir hafta oldu.
  • Ethereum DeFi Büyüyor: 9 Nisan’da yayınlanan bir raporda, Blockchain analitik sitesi DappReview, Ethereum tabanlı DeFi projelerindeki işlem hacminin, 2020 ilk çeyreği ile 2019 ilk çeyreğini karşılaştırdığında %800 büyüdüğünü ortaya koydu.
  • Madencilik Ödülü Yarılanmaları: Hem Bitcoin Cash hem Bitcoin SV’de bu hafta madencilik ödülü yarılanmaları yaşandı. İkisi de Bitcoin’in fork’u olan kripto para birimlerinde madencilik ödülleri 12.5 coin’den 6.25 coin’e düşmüş oldu. Piyasa bu hamle ile beraber bir yükseliş bekliyordu. Ancak beklenen olmadı…
  • Güney Kore Dijital Para Adımı: Güney Kore merkez bankası konumundaki Kore Bankası Pazartesi günü, dijital kazancın test edilmesi için Aralık 2021’e kadar sürmesi planlanan bir pilot program başlattığını açıkladı. Program, Güney Kore’de yasal bir süreç ve dijital para birimi başlatmak için yeterli teknik kapasite olup olmadığını belirleyecek.
  • Dorsey’nin COVID-19 Bağışı: Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada koronavirüs salgının aşılmasında kullanılmak üzere 1 milyar dolarlık dev bir bağış yaptığını açıkladı.

Kaynak: Newsbtc


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Cash %51 Saldırısı Çok Kolay Hale Geldi

Sonraki Haber

Ünlü Bitcoin Boğası Amerikalı Zenginlerle İle İlgili Acımasız Konuştu

İlgili Haberler