Kripto Para Dünyası

İlayda Peker

Kripto para dünyası denildiğinde akla için Bitcoin ve altcoin’lerin olduğu ekosistem geliyor. Kripto para dünyası bundan 12 yıl önce oluşmaya başladı ve bu ekosisteme Bitcoin öncülük etti. Şu anda da Bitcoin “lider kripto para birimi” ve “ilk kripto para birimi” tanımları ile tanınıyor.

Kripto para dünyasında, Bitcoin ve kripto para birimlerinin yanı sıra kripto para borsaları, kripto para işlem platformları, kripto para haber siteleri ve kripto para madencilik sistemleri yer alıyor. Dolayısıyla kripto para dünyasının oldukça geniş olduğu ifade edilebilir.

Bunların yanında kripto para ekosisteminde son günlerde en çok kripto para birimlerinin fiyatlarının konuşulduğunu görüyoruz. Çünkü kripto para dünyasında şu ana bir boğa piyasası yaşanıyor ve Bitcoin başta olmak üzere hemen hemen tüm kriptoların yükselişte oldukları görülüyor.

Bitcoin özellikle 13 Mart’ta yaşanan ve koronavirüs sebebiyle gerçekleşen genel çöküşün ardından yükselişe geçti ve geçtiğimiz günlerde 24.200 dolar ile yeni bir rekora imza attı. Mart’tan günümüzde kadar gelen süreçte hem fiyat düşüşleri hem de ciddi yükselişler görüldü. Ancak en nihayetinde lider kripto para birimi eski rekoru olan 20.000 doları geride bıraktı ve yeni bir rekor kırmış oldu.

Bitcoin’in yanı sıra altcoin’lere bakıldığında yine yükseliş grafikleri görüyoruz ama özellikle Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH) gibi altcoin’lern henüz rekor seviyelerinden oldukça uzak oldukları görülüyor.

Kripto Para Haberleri

Kripto para dünyasında haberler de büyük bir yer kaplıyor. Örneğin son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a karşı açmış olduğu dava büyük ses getirdi.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu 23 Aralık’ta yaptığı resmi açıklama ile hem şirket olarak Ripple’a hem de Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve kurucu ortak Chris Larsen’a dava açtı.

SEC, XRP token’ın bir menkul kıymet olduğunu iddia ediyor ve bu yüzden hem Ripple’ı hem de iki üst düzey yöneticiyi kayıtsız bir şekilde menkul kıymet satmak ve bu satışlar sonucunda 1,3 milyar dolardan fazla gelir elde etmek etmekle suçluyor. Bu açıklamaların ardından büyük bir düşüş yaşayan XRP’nin büyük bir darbe aldığı görülüyor.

Bunların yanı sıra 2020 yılında kurumsal yatırımlardan da sıkça bahsettik. Kripto para dünyasında kurumsal yatırımların çok önemli olduğu uzun yıllardır konuşuluyor. Bunun etkisi ise bu sene görüldü ve MicroStrategy, PayPal ve Square gibi büyük firmaların yaptığı yatırımlar Bitcoin’e ve kripto para birimlerine olan güveni artırdı.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor 11 Ağustos’ta yaptığı açıklamalarda Bitcoin’i “dijital altın” olarak tanımladı. Saylor hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in hem geleneksel para birimlerinin hem de altın gibi değerli metallerin çok üstüne olduğunu dile getirdi. Saylor konuyla ilgili açıklamalarında, “Bitcoin dijital altındır. Kendisinden önceki tüm paralardan daha sert, daha güçlü, daha hızlı ve daha akıllıdır.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca MicroStrategy sadece BTC’ye yatırım yapmakla kalmadı aynı zamanda Bitcoin’i rezerv para birimi olarak kabul ettiklerinin de altını çizdi.

Göründüğü gibi kripto para dünyası oldukça geniş ve ve bu dünyada yer almak için ciddi araştırma yapmak gerekiyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ripple ve SEC Gerilimi: XRP Fiyatında Düşüş Derinleşiyor!

Sonraki Haber

Piyasanın Sağlıklı Olduğunun Kanıtı: Aktif Bitcoin (BTC) Adresleri 2 Katına Çıktı!

İlgili Haberler