Kripto Para Borsasına Dava Açıldı! 36 Milyon Dolar Çalındı!

Fatih Uçar

Kurumsal fonlar kripto paralara yoğun ilgi gösteriyor ancak güvenlik endişeleri şirketleri tedirgin ediyor. Şubat ayında yaşanan saldırıyla alakalı açılan yeni dava 36 milyon dolarlık kayıptan Gemini borsasını sorumlu tutuyor. Son 1 ay içinde Gemini borsasına açılan ikinci davanın detayları neler?

Gemini Borsası Hacklendi

Şubat ayının başında olan saldırıda IRA Financial müşterilerine ait 36 milyon dolar çalındı. Gemini borsası sistemlerinin hacklendiğine dair iddiaları reddetse de birçok müşterinin hesaplarında izinleri dışında aktiviteler oldu. 21 milyon dolarlık Bitcoin ve 15 milyon dolarlık Ethereum’un çalınmasıyla IRA Financial müşterileri 36 milyon dolarlık kayıp yaşadı.

İlk olarak 8 Şubat tarihinde sosyal medyadaki müşteri paylaşımlarıyla anlaşılan saldırı kripto paralara yatırım yapmayı düşünen emeklilik fonlarını da tedirgin etti. Birçok emeklilik fonu, müşterilerine birikimlerinin bir kısmını kripto parada tutma imkanı sunmak istiyor. Ancak bankalar tarafından sağlanmayan bu hizmetti güvenlik endişeleri sebebiyle kripto para borsalarından almak istemiyorlar. Tam da bu sebepten birçok ülkede Bitcoin ETF’leriyle alakalı çalışmalar devam ediyor. ETF’ler ülkelerin resmi borsalarında işlem gördüğü için daha fazla güvenlik vaat eder ve daha sıkı denetlemelere maruz bırakılırlar.

Gemini Davalık Oldu

IRA Financial Trust, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, müşteri emeklilik hesaplarının ihlal edilmesindeki iddia edilen rolü nedeniyle kripto para borsası Gemini’ye dava açtığını söyledi. Müşterilerine Gemini ile entegrasyon yoluyla kripto para yatırımı yapma imkanı sağlayan IRA Financial, bir basın açıklamasında New York merkezli Gemini’nin sistemlerinin, bu emeklilik hesaplarından 36 milyon dolarlık hırsızlıkla sonuçlanan Şubat saldırısından sorumlu olduğunu söyledi. Firma, Gemini sistemlerinin “müşteri kripto varlıklarını korumak için uygun güvencelere sahip olmadığını” söyledi.

Gemini‘nin sistemi yalnızca tek bir açığa sahip değildi. Aynı zamanda tek bir müşteri hesabına sızılmasıyla tüm müşterilerimizin varlıklarına erişildi. Olaydan sonra yeterli bir zaman dilimi içinde hesapları dondurmayı başaramadılar. IRA’nın Gemini’yi bilgilendirmesinin ardından suçlular fonları çalmaya devam etti. Gemini buna izin verdi”.

Hem Gemini hem de IRA Financial, ihlalden etkilenen müşterilerin toplu davalarıyla uğraşıyor. Geçen hafta, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu da Gemini’ye karşı bir dava açtı. Bu davada da Gemini borsası eksik ve yanlış bilgilendirmeden dolayı suçlanıyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Analist BTC ve SOL Beklentilerini Paylaştı

Sonraki Haber

Binance ve BNB’ye SEC Baskısı! Piyasa Düşüşe Geçti!

İlgili Haberler