Kripto Para Borsası Swan Bitcoin’in Karışık Hizmetleri Engellemesi Tartışma Yarattı

Bitcoin Haber

California merkezli kripto para borsası Swan Bitcoin, mixer hizmetleri kullanan hesapları sonlandırma kararıyla tartışma yaratmıştır. Finansal Suçları İzleme Ağı’nın (FinCEN) düzenlemeleri sıkılaştırma teklifi ardından bankacılık kurumlarından artan baskıya yanıt olarak bu adımı atmıştır.

Swan Bitcoin, mixer hizmetlerine ilişkin yeni politikalarını açıklamasıyla kripto para topluluğunda yoğun bir tartışma başlatmıştır. Müşterilere gönderilen bir mektupta, mixer hizmetleriyle doğrudan ilişkili işlemlerde bulunan hesapların sonlandırılabileceğini belirtmiştir. Bu değişiklik, mixer hizmetlerini kolaylaştıran kurumlar üzerinde ek sorumluluklar yüklemeyi amaçlayan FinCEN’in önerdiği kuralın bankacılık ortakları üzerinde oluşturduğu baskıya atfedilmektedir.

Swan Bitcoin’in kurucu ortağı ve CTO’su Yan Pritzker, kararı açıklarken şirketin karşılaştığı dış baskılar hakkında bilgi vermiştir. Pritzker, Swan Bitcoin’in gizlilik odaklı bir hizmet olarak kripto mixer servislerine karşı hoşgörülü bir politika izlediğini ancak müşterilerin fiat para işlemlerinde bankalar ve nitelikli saklamacılarla etkileşim gerektiren zorluklarla karşılaştıklarını belirtmiştir. Bu nedenle, soruşturmalarla yüzleşmek yerine risklerden kaçınmanın daha uygun bir yaklaşım olduğunu öne sürmüştür.

Kripto para topluluğu, Swan Bitcoin’in kararını, borsanın temel prensipleri ile çeliştiği gerekçesiyle şiddetle eleştirmektedir. Mixer hizmetleri sunan Samourai Wallet, borsayı yasa dışı bir öneriyi uygulamakla suçlamıştır.

Bitcoin Takeover podcast’inin sunucusu Vlad Costea da eleştirilere katılarak, Swan Bitcoin’in eylemlerini “distopik” ve Bitcoin karşıtı bir uyum kültürünü teşvik etme girişimi olarak tanımlamıştır. Costea, Avrupalı bir kullanıcı olarak Swan’a erişimi olsaydı, hesabını hemen kapatacağını eklemiştir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Yanıltıcı ETF Haberi Yatırımcıları Zarara Uğrattı

Sonraki Haber

Bitcoin İçin 1 Milyon Dolarlık Çılgın Tahmin! Bitcoin ETF Token Yarım Milyon Doları Geçti

İlgili Haberler