Kripto Para Borsası İki Ay İçinde 2. Saldırıya Uğradı!

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre Londra merkezli kripto para borsası Exmo, Pazartesi günü bir DDos saldırısına uğradı ve bu, platformun sunucularının kullanılamaz hale gelmesine neden oldu.

2 Ayda 2. Saldırı

Pazartesi günü paylaştığı bir tweet’te Exmo, bilgisayar korsanlarının bir DDoS saldırısında borsayı 75 milyon dolarlık işlem hacmi ile hedeflediklerini bildirdi. Bu siber saldırılar, tipik olarak bir sistemi virüs bulaşmış birden çok sunucudan gelen çok sayıda istekle aşırı yükler.

Yapılan açıklamalara göre saldırı, kripto borsasının bilgisayar korsanlarının Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), XRP, Bitcoin Cash (BCH), Tether (USDT) ve Zcash (ZEC) ile 10,5 milyon dolar çaldığını bildirmesinden iki ay sonra gerçekleşti. Yöneticiler daha sonra fonların bir kısmının geri alınamayacağını öne sürdü çünkü saldırganlar Poloniex aracılığıyla XRP’de 1 milyon dolar ve ZEC’de 2.8 milyon dolar çekmişlerdi.

CoinMarketCap’ten alınan verilere göre, Exmo‘daki toplam hacim son 24 saatte %4,9 düştü. Aralık 2020’deki olay, borsanın toplam varlıklarının yaklaşık %5’ini kaybetmesine neden oldu, ancak saldırıdan yalnızca Exmo’nun sıcak cüzdanlarının etkilendiği bildirildi.

EXMO Saldırısının Detayları

Exmo’nun baş iş geliştirme sorumlusu Maria Stankevich Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, Aralık 2020 ihlalinden bu yana borsanın gelecekte bir saldırı olasılığını azaltmak için bir dizi önlem uyguladığını söyledi. Exmo’nun kripto para çekme işlemlerini donanım cüzdanı üreticisi Ledger’ın gözetim koluna aktardığını ve diğer çözümlerin yanı sıra borsayı test etmek için bir hata ödül programı oluşturduğunu söyledi.

Buna ek olarak 10 Ocak itibariyle, Birleşik Krallık’taki tüm kripto borsalarının, Kara Para Aklamayı Önleme düzenlemelerine uygun olduklarını doğrulayan, ülkenin Mali Davranış Otoritesine kayıtlı olması gerekiyor. Ancak, Exmo da dahil olmak üzere başvuruda bulunan bazı firmalar, FCA’dan 9 Temmuz’a kadar işlemlere devam etmelerine izin veren geçici izinler alabildi.Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin İlk Kez 50.000 Doları Gördü! Madenciler ve Yatırımcılar Ne Düşünüyor?

Sonraki Haber

ETH Yorumları: Ethereum/USD Teknik Analizi – 16 Şubat 2021

İlgili Haberler