Kripto Para Borsası

İlayda Peker

Kripto para birimi borsaları, çeşitli kripto para birimleri ile alım/satım işlemlerinin ve yatırım işlemlerinin yapılabildiği platformlarıdır. Şu anda çok sayıda kripto para birimi borsası bulunuyor ama bunların içinde güvenilir olanları tercih etmek riskin aza indirilmesi açısından hayati önem taşıyor.

Öte yandan kullanıcılar kripto para borsaları aracılığı ile hem kripto para/kripto para işlemlerini hem de geleneksel para/kripto para işlemlerini yapabiliyor. Binance gibi kripto para borsaları birden fazla geleneksel para seçeneği sunarken bazı borsalarda tek bir para birimi seçeneği bulunuyor.

Bunların yanında kripto para borsalarında serbest piyasa modeli uygulanıyor. Yani, kripto para birimi fiyatları alıcının ve satıcının talebine göre belirleniyor. Alıcılar almak istedikleri fiyatı, satıcılar da satmak istedikleri fiyatı giriyor, böylece kripto para biriminin güncel fiyatı oluşmuş oluyor.

Güvenilir Borsalar

Güvenilir kripto para borsaları ile çalışmak yukarıda da belirttiğimiz gibi riskin kontrol edilebilmesi için çok önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Kripto para ekosistemi henüz yeni bir alan olarak görüldüğü için bu konuda dikkatli davranmak gerekiyor.

Bu noktada kripto para birimi borsasının kullanıcı yorumlarına, aldığı güvenlik önlemlerine ve likiditelerine bakılabilir.

Likidite, kullanıcı sayısı ve işlem hacmi ile belirleniyor. Bir borsada likidite ne kadar yüksekse ve kullanıcı sayısı ne kadar çoksa likidite de o kadar yüksek oluyor. Bu da kullanıcıların o borsaya güvendikleri ve güvenlerinin karşılığını aldıklarını gösteriyor.

Borsalarda çift aşamalı güvenlik doğrulamalarının kullanılıyor olması da bahsi geçen borsanın güvenliği konusunda ipucu veriyor. Borsalar genellikle kullanıcılarının telefonlarına ya da e-mail adreslerine gönderdikleri şifreler ile girişe izin veriyor.

Borsalar İle Alım Satım İşlemleri

Bir kripto para borsasında işlem yapabilmek için öncelikle o borsaya üye olmak gerekiyor. Bazı borsalar Know Your Customer (KYC) kuralları kapsamında kullanıcıların kimlik bilgileri gibi bilgileri talep ediyor. İstenilen bilgilerin gönderimi sonrasında ise kullanıcılar borsada işlem yapmaya başlayabiliyor.

Bu noktada bazı merkezsiz borsaların herhangi bir üyelik istemeden de işlemlere izin verdiğini belirtmek gerekiyor.

Bunlara ek olarak borsalar çeşitli farklı özellikler sunabiliyor ve kullanıcının nasıl bir hizmet istediğine bağlı olarak borsalar arasında seçim yapması gerekiyor. Örneğin; çok fazla kripto para birimi seçeneğinin sunulması, birden fazla geleneksel para seçeneğinin sunulması, üyelik istemesi ya da istememesi, kaldıraçlı işlemleri desteklemesi ya da desteklememesi gibi birçok seçenek içinden kendinize en uygun olan borsayı belirleyebilirsiniz.

Öte yandan kripto para birimi borsaları 7/24 hizmet veriyor. Çünkü kripto para birimleri ile 7/24 işlem yapılabiliyor ve sabahtan akşama fiyat değişebiliyor. Yani geleneksel para birimlerinde ya da hisse senetlerinde bulunan işlem saati uygulaması kripto para birimlerinde ve dolayısıyla kripto para birimi borsaların bulunmuyor. Bu sebeple birçok borsa kullanıcılarına limit emir ve stop emir seçeneklerini sunarak risklerini yönetme imkanı tanıyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple’ı Daha Zor Günler Bekliyor: Bitstamp XRP’yi Delist Etti, Bu Ne Anlama Geliyor?

Sonraki Haber

Binance, SegWit İle Bitcoin Yatırma İşlemlerini Başlattı!

İlgili Haberler