Kripto Para Borsaları Nasıl Çalışır?

Bitcoin Haber

Ortaya çıkışından beri geçtiğimiz 10 yılda ve özellikle de küresel finans dünyasında büyük bir uyanış yaratan ve milyonlarca kişinin ilgisini çekmeyi başaran Bitcoin ve kripto paralar hakkında çok sayıda kaynak ve yazı bulunuyor.

Genellikle “Bitcoin veya kripto para alıp-satmak istiyorum; ama nereden başlayacağımı bilmiyorum” şeklinde sorulan sorular başı çekiyor. Kripto para borsaları nasıl kullanılır? ve Güvenilir Bitcoin Borsaları Hangileridir? Bitcoin borsaları nasıl kullanılır? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Kripto Para Borsası Nedir?

Öncelikle piyasalarda temelinde ayrışan 2 tip kripto para borsası olduğunu bilmemiz gerekir. Birincisi en çok kullanılan, fiat para birimi (TL, USD, EURO) ve kripto paralar arasında ya da bitcoin ile altcoin‘ler arasında yapılan takas (alış-satış) işleminin olduğu borsalardır. Bunlara örnek olarak Binance borsası verilebilir.

İkincisi ise kaldıraçlı (leverage) işlemlerin yapılabileceği, Long (buy) ve Short (Sell) olmak üzere fiyat tahminine dayalı alım satımların gerçekleştiği borsalardır. Bitmex gibi borsalarda ikinci kısma girmektedir.

Kripto Para Borsası Nasıl Çalışır?

Bitcoin ve kripto para borsaları temelde arz talep dengesine göre alış yapmak isteyen kullanıcılarla satış yapmak isteyen kullanıcıları buluşturur. Borsaların amacı kullanıcıların o anki en iyi fiyattan işlem yapmalarını sağlamaktır. Borsalar sadece birer aracıdır, fiyatları belirlemezler ve kripto para alıp satmazlar.

Örneğin alış işlemi yapmak isteyen bir kullanıcı almak istediği fiyatı ve miktarı girip emir gönderir, satış yapmak isteyen bir kullanıcı ise satış yapmak istediği miktarı ve fiyatı girerek emir girer. Böylece borsalarda alış-satış (buy-sell) tabloları bu emirlerle dolar.

Alış ve satış tarafındaki fiyatlar aynı olduğunda veya kesiştiğinde işlem gerçekleşir. Almak isteyen kullanıcının hesabına kripto para geçerken, satmak isteyen tarafa ise diğer parite her neyse (USD, TL gibi) o miktar bakiyesine yansır. Böylelikle kullanıcılar arasında işlem tamamlanır. Kripto para borsası ise her iki taraftan da bu işlem karşılığında bir miktar komisyon alır.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin %13 Arttı, Fiyat Yeniden 7.000’in Üzerinde!

Sonraki Haber

BTC Yarılanmadan Önce Düşecek, Yarılanmadan Sonra Zirveyi Görecek!

İlgili Haberler