Kripto Para Borsaları Kaldıraç Oranlarını Düşürmeye Devam Ediyor!

İlayda Peker

Yapılan son açıklamalara göre kripto türevleri borsası FTX, kullanıcılarına sunulan kaldıracı sınırlayarak riskli işlemleri engellemeye karar verdi. Kripto milyarderi Sam Bankman-Fried (SBF) tarafından kurulan borsa, platformda mevcut olan maksimum kaldıracı 20 kata indirdi ve önceki limit olan 101 katın oldukça altına inilmiş oldu.

Kaldıraçlar Sınırlandı

25 Temmuz’da güncellenmiş kaldıraç limitlerini açıklayan bir tweet’te Bankman-Fried, kararın borsanın sorumlu işlemleri teşvik etme çabaları ışığında verildiğini dile getirdi. Öte yandan Bankman-Fried kaldıraçlı işlemlerin borsanın genel hacimlerinin önemli bir parçası olmadığını iddia etti ve FTX‘teki ortalama açık marj pozisyonunun yaklaşık 2 kat kaldıraçlı olduğunu tahmin ederek şunları söyledi:

Bu, platformda çok küçük bir faaliyete neden olacak ve birçok kullanıcı bu seçeneğe sahip olmayı sevdiklerini ifade ederken, çok azı bunu kullanıyor.

Ayrıca kripto topluluğunun bu karar karşısındaki tepkisinin büyük ölçüde olumlu olduğu ve birçok kişinin yüksek kaldıraçlı işlemlerle ilişkili riskleri vurguladığı da ifade edilebilir.

Bunun yanında Twitter kullanıcısı “Crypto Tolkien”, birçok yeni yatırımcının, ilk işlemlerinde yüksek kaldıraç kullandıkları ve bu sebeple çok büyük zarara uğradığını dile getirdi. Bununla birlikte, bazı isimler 20 kat kaldıracın hala çok fazla olduğunu ve sınırların daha da azaltılması gerektiğini düşünüyor.

Düşürülen Kaldıraç Oranları

CoinGecko’ya göre FTX, hacim olarak 13. en büyük borsa ve FTX’in günlük hacmi yaklaşık 1,5 milyar dolar. Bitcoin’in %10’dan fazla artmasıyla ise son 24 saatte hacim %41 arttı.

Buna ek olarak 16 Haziran’da Huobi Global‘in yeni ve mevcut kullanıcılar için marj işlemlerini sınırlayan bazı kısıtlamalar getirdiği açıklandı. Huobi, Çin’deki artan düzenlemeyle ilgili endişeleri dile getirerek izin verilen kaldıraç oranını 125 kattan 5 katın altına düşürdüğünü açıkladı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Utopia CPU ve GPU Kullanmayan P2P Çevreci Madencilik Sistemini Duyurdu!

Sonraki Haber

Çin Bitcoin’i ve Kripto Paraları Tamamen Yasaklayabilir Mi?

İlgili Haberler