Kripto Para Birimlerinin %11’i Bu Borsada Tutuluyor

İlayda Peker

Kripto veri toplayıcısı Messari, ABD borsa devi Coinbase’de custody hizmetinde saklanan kripto varlıklarının miktarının 2020’nin son çeyreğinde arttığını bildirdi.

%11’lik Miktar Coinbase’de

Coinbase, hemen hemen yarısı Coinbase borsasında işlem yapılabilen  90’dan fazla kripto varlığı için saklama hizmetleri sunuyor. Messari Crypto ise geçen yılın sonunda tüm kripto piyasası kapitalizasyonunun %11’inin Coinbase’de tutulduğunu açıkladı.

Öte yandan Coinbase ile saklanan varlıkların değeri, 2020’nin dördüncü çeyreğinde yaklaşık olarak 90 milyar dolara yükseldi ve bütün kripto kapitalizasyonu 2021 yılına kadar 780 milyar doları görerek iki katından fazla arttı.

Bitcoin ve Ethereum

Coinbase Custody tarafından desteklenen çok çeşitli varlıklar olmasına rağmen Messari, Bitcoin ve Ethereum‘un Coinbase’de tutulan kripto para biriminin %83’ünü oluşturduğunu ifade ediyor.

Yapılan açıklamalara göre Bitcoin, 2019 ve 2020’de Coinbase ile tutulan varlıkların sürekli olarak %70’ini temsil ederken, Ethereum aynı dönemde %9’dan %13’e yükseldi.

Bahsi geçen bulgular, Messari araştırmacısı Mira Christanto tarafından derlenen Coinbase’in halka açık listesini inceleyen bir raporda yayınlandı. Christanto, Coinbase işlem gelirlerinin %95’inin kurumsal müşterilerden 30 kat daha fazla ödeme yapan bireysel müşterilerden geldiğini bildirdi. Ayrıca sektörün şu anki 1.54 trilyon dolarlık piyasa değerine göre yaklaşık 107 milyar dolara eşit olacak toplam kripto piyasası değerinin %7’sinde halka arz öncesi bir değerlemenin olduğunu belirtti.

Coinbase Geliri

Coinbase’in 25 Şubat’ta Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu S-1 raporuna göre, borsa 2020’de çoğunlukla alım satım ücretlerinden 1.1 milyar dolarlık doğrudan gelir elde etti.

Buna ek olarak Coinbase, müşterilerine 25 Şubat’ta yazdığı bir blog gönderisinde, Bitcoin ve diğer kripto varlıklarının, şirketin 2012’de kurulmasından bu yana kurumsal hazinesinin büyük bir bölümünü oluşturduğunu ifade etti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

New York Başsavcılığından Kripto Endüstrisine Sert Uyarı: “Oyunu Kuralına Göre Oynayın!”

Sonraki Haber

Bitcoin’de Kritik Seviyeler ve BTC’nin Güncel Durumu

İlgili Haberler