Kripto Para Birimlerinin Ortaya Çıkması Mevcut Düzenlemeler Meydan Okuma Mı?

İlayda Peker

New York Federal Rezerv Bankası Başkanı John Williams, kripto para birimlerinin ortaya çıkmasının mevcut düzenlemelere önemli bir meydan okuma oluşturduğuna inandığını dile getirdi. Ayrıca Williams politika yapıcıların Blockchain teknolojisi ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) hakkında devam eden tartışmalarına da değindi.

CBDC’den Önce Blockchain

Williams, Bank for International Settlements (BIS) tarafından düzenlenen bir panelde, Federal Rezerv gibi merkez bankalarının kendi merkez bankası dijital para birimlerini yayınlamadan önce Blockchain teknolojisi ve düzenlemeleriyle ilgili birkaç önemli sorunun ele alınması gerektiğini dile getirdi. Williams, özellikle politika yapıcıların blok zinciri tabanlı ödeme sistemlerinin fiziksel nakitle birlikte nasıl çalışacağını araştırmaları gerektiğini belirtti.

Öte yandan Williams, ABD para politikasını belirlemekten sorumlu grup olan bu yılki Federal Açık Piyasa Komitesi’nin bir üyesidir. 11 kişilik komite, para politikasını oylamadan önce ekonomik ve finansal koşulları gözden geçirmek için her yıl sekiz kez toplanıyor. Bu ayın başlarında Williams ve meslektaşları faiz oranlarını değiştirmemek için oy kullanmıştı.

Bunlara ek olarak dünya nüfusunun beşte birini temsil eden merkez bankalarının önümüzdeki üç yıl içinde kendi merkez bankası dijital para birimlerini piyasaya sürebilecekleri tahmin ediliyor. Ancak CBDC’lerin piyasaya sürülme hızı ve amacı yargı bölgeleri arasında büyük farklılıklar gösteriyor. Bank for International Settlements’a göre, gelişmekte olan piyasalar, yerel ekonomik ve finansal koşullar nedeniyle CBDC’leri takip etmek için daha güçlü motivasyonlara sahip.

Tüm Dünyada Blockchain Adımları

FED, CBDC gelişimi üzerine ön araştırma yapmaya başladı, ancak bu tür projeleri takip etmek için bir zaman çizelgesi oluşturulmadı. Williams’ın meslektaşı olan Fed Bank of Dallas Başkanı Robert Kaplan, Kasım 2020’de merkez bankasının bir an önce dijital dolar üzerinde çalışmaya başlaması gerektiğini ifade etmişti.

Öte yandan merkez bankası konusunda şu anda en önde bulunan ülkenin Çin olduğu biliniyor. Çin, çeşitli bölgelerde CBDC denemelerine başladı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Haftaya Güçlü Başlangıç Yapan Bitcoin (BTC), Boğa Beklentilerini Arttırdı

Sonraki Haber

Alman Finansal Denetleyici Kurumu BaFin’den, Coinbase’e Onay!

İlgili Haberler