Kripto Para Birimlerinde Türev İşlemler Oranı Rekor Kırdı

İlayda Peker

Kripto para türevleri piyasası, türev hacimlerinin ay için 2,86 trilyon $’da sabit kalması ve spot hacimlerin %30,2 düşüşle 1,81 trilyon $’a düşmesinin ardından toplam işlem hacmindeki pazar payının Ocak ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gördü.

Türev İşlemler Arttı

CryptoCompare’in Ocak 2022 Borsa İncelemesine göre, türev piyasası Kasım 2020’de görülen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %57,3’ü kırarak %61,2’lik pazar payıyla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Rapor, büyüyen türev piyasasının “katılımcılar vadeli işlemlere ve opsiyonlara yöneldikçe, Ocak ayında kripto para piyasalarında riskten korunma ve spekülasyonda bir artış” gösterdiğini ifade ediyor. Pazar payındaki kazanıma rağmen, türev piyasa hacimleri Mayıs 2021’de görülen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4,96 trilyon doların altında kalmaya devam ediyor.

Binance, Ocak ayında %51,6 pazar payı ve toplamda 1,5 trilyon dolarlık hacme sahip lider türev borsası oldu. Bunu OKEx’in 559 milyar dolarlık hacmi ve FTX’in 346 milyar dolarlık hacmi izledi. Ardından 219 milyar dolarlık türev işlem hacmiyle Bybit geldi.

Rapora göre, türev borsaları 21 Ocak’ta günlük maksimum 181 milyar dolar işlem görerek, Aralık ayında görülen 188 milyar dolar değerinden %3.4 daha düşük bir ay içi yüksek işlem gördü.

Spot İşlemler

Spot hacimler söz konusu olduğunda üst seviye kripto para borsaları işlem hacminde %21,2’lik bir düşüş yaşarken, düşük seviyeli borsalar hacimlerinde %66,3’lük bir düşüş yaşadı.

Rapora göre, en üst düzey borsalar, artık tüm spot hacimlerin %90,3’ünü oluşturuyor ve günlük toplam spot hacmi, Aralık ayında görülen ay içi en yüksek seviyeye göre %47,5 düşüşle Ocak ayında 91.1 milyar $ ile ay içi en yüksek seviyeye ulaştı.Total
37
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

SEC, Bir Spot Bitcoin ETF Kararını Daha Erteledi!

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) 42000 Doları Test Etti! Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi!

İlgili Haberler