Kripto Para Birimleri ve ABD İstihdam Verilerinin Etkisi

Bitcoin Haber

Kripto para birimlerinin kralı Bitcoin, yeni bir yılın en yüksek seviyesine ulaşarak 42,497 dolar oldu. Bu artışın arkasında, ABD piyasalarının açılmasından sonra yayınlanan veriler ve ABD Hazine Bakanı’nın kripto para birimlerini gündeme alması bulunuyor.

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan iş açılışları verisi, piyasa beklentilerinin altında gelerek 8.7 milyona düştü ve bu, istihdama ilişkin gevşemenin bir işareti olarak yorumlandı. Ekim ayında beklentilerin altında kalan iş açılışları verisi, Fed’in enflasyonla mücadelesinde önemli bir gösterge oldu.

Ekim ayında iş açılışlarının 9.3 milyon olması beklenirken, finansal faaliyetler ve perakende sektörlerinde ciddi düşüşler yaşandı. Bu veri, Fed’in gelecek yıl beklenen faiz indirimlerine yönelik iyimserliği artırıyor ve eğer enflasyon düşüşü aynı hızda devam ederse, 2024 yılında 100 baz puanın üzerinde faiz indirimi yapılabilir.

ABD Hazine Bakanı Yellen, kripto para birimleri hakkında, özellikle stablecoin’lerin yasal denetim gerektirdiğini ve harekete geçilmesi gerektiğini belirtiyor. Ancak, Demokrat Partili Gary Gensler’in mevcut yasaların yeterli olduğu ve kripto para düzenlemesine gerek olmadığı yönündeki baskıları nedeniyle henüz ABD’de ikna edici adımlar atılmadı.

ABD Temsilciler Meclisi’nde bekleyen iki yasa tasarısından biri stablecoin’lerle ilgili ve Demokratların zayıf desteği nedeniyle 2024 yılında bile yasalaşma ihtimali düşük görünüyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Robinhood Kripto İşlem Hacminde Büyük Artış Bildirdi

Sonraki Haber

Kripto Para Piyasalarında Yükseliş Beklentisi ve Chainlink (LINK) Analizi

İlgili Haberler