Kripto Para Birimleri

Kripto Para Birimleri

  • İlayda Peker
  • - 03.01.2021 - 10:47
  • Son Güncelleme: 05.01.2021 - 10:52

Bitcoin (BTC) ve kripto para birimleri özellikle son zamanlarda yaşanan fiyat hareketleri sebebiyle adlarından sıkça söz ettirmeye başladı. Aslında Bitcoin ve kripto para kavramları 2009 yılında hayatımıza girdiler. Ancak 2017 yılında yaşanan büyük fiyat artışlarına kadar ana akım medyanın ilgisinden yoksundular.

Kripto Paralar Nedir?

Kripto para birimleri, geleneksel ekonomik sisteme karşı bir alternatif olarak piyasaya çıktılar ve kriptoloji yani şifreleme ile korunuyorlar. Kripto paralar ile geleneksel para birimleri ve geleneksel ödeme sistemleri arasında birçok farklılık bulunuyor.

Öncelikle kripto para birimleri merkezsiz olarak çalışıyor ve Blockchain teknolojisi üzerine kurulmuş durumdalar. Merkezsiz olmaları, hiçbir merkezi kuruluşa bağlı olmadıkları ve bu sebeple daha özgürlükçü bir yaklaşım benimsedikleri şeklinde yorumlanabilir. Ayrıca kripto paraların arkasında herhangi bir kuruluşun bulunmaması işlemlerin hızlı olmasını ve çok düşük işlem ücretlerinin bulunmasını da beraberinde getiriyor. Bu da geleneksel sistemler karşısında avantajlı olmalarını sağlıyor.

Bununla birlikte Blockchain teknolojisi oldukça yenilikçi bir sistem olarak karşımıza çıkıyor ve doğası gereği geleneksel sistemlere karşı çok daha fazla güvenli. Çünkü Blockchain teknolojisinde yapılan tüm işlemler bloklar halinde ve bir zincir şeklinde birbirine ekleniyor ve herhangi bir işlemin değiştirilebilmesi için tüm Blockchain’e müdahale edilmesi gerekiyor.

Yani eğer Blockchain’de bir veriyi değiştirmek ya da silmek istiyorsanız dünya üzerinde milyonlarca bilgisayarda bulunan bilgilerin tümüne aynı anda müdahalede bulunmanız gerekiyor. Ayrıca Blockchain teknolojisini yalnızca finans alanında değil sağlıktan emlağa, tedarik zincirlerinden veri saklamaya kadar birçok alanda kullanıldığını da belirtmek gerekiyor.

Bunlara ek olarak arada herhangi bi rüçüncü kurumun bulunmaması kişilerin birbirleri arasında para transfer işlemleri yapmasına olanak tanıyor. Böylece sistem daha özgürlükçü oluyor.

Kripto Para Fiyatları

Kripto para birimi piyasasında aslında tamamen serbest piyasa kuralları uygulanıyor. Yani alıcı ve satıcının talebi mevcut fiyatı oluşturuyor. Ayrıca kripto para birimleri ile 7/24 işlem yapma olanağı bulunduğu gibi geleneksel sistemlerde bulunan mesai saati uygulamasının da bir önemi kalmamış oluyor.

Öte yandan yatırımı yapmak ya da kripto paralarla işlem yapmak isteyenler kripto para borsalarında hem anlık fiyatlarla hem de emir girişleri ile istedikleri fiyatlar üzerinden alım satım işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Kripto Para Birimleri

Şu anda piyasada CoinMarketCap verilerine göre 8.176 adet kripto para birimi bulunuyor. Ancak bu noktada bu kripto paraların hepsinin aynı kullanılabilirliğe ve faydaya sahip olmadığını belirtmek gerekiyor. Günümüzde ise Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Polkadot (DOT), Cardano (ADA), Chainlink (LINK), Binance Coin (BNB), Litecoin (LTC), Sushiswap (SUSHI) ve Uniswap (UNI) en popüler kripto paralar arasında yer alıyor.

Bunların yanı sıra her ne kadar doğru stratejiler oluşturulduğunda kripto para birimleri ile yüksek kazançlar elde edilse de her varlıkta olduğu çeşitli risklerin olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu noktada kişilerin doğru araştırmalar yaparak güvenli platformları kullanmaları ve kendi risklerini mutlaka kendilerinin yönetmeleri hayati önem taşıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.