Kripto Para Al Sat Taktikleri

Kripto Para Al Sat Taktikleri

  • Metin Alaca
  • - 03.12.2019 - 13:39
  • Son Güncelleme: 18.03.2020 - 14:22

Kripto para piyasası kesinlikle hiçbir geleneksel finans piyasasının sahip olmadığı özelliklere sahip. Bu yenilikler bazen avantaja dönüşebilse de, şartlar doğru kullanılmadığında dezavantaja dönüşüp ciddi kayıplara da yol açabilmekte. Kripto para sektöründe nasıl para kazanılacağı sorusu Bitcoin’in (BTC) piyasaya çıktığı ilk yıllardan beri sorulsa da, bunun cevabı aslında yatırımcıda ve biraz da piyasa dinamiklerinde yatıyor. Kripto para sektörü diğer sektörlerden çok daha yeni ve bu sebeple belirsiz bir piyasa olsa da, burada da uygulayabileceğiniz ve karşılığında sizi ödüllendirecek belirli yöntemler ve kurallar mevcut. Bu yazımızda; altcoin al satbitcoin alım satım arasındaki farkkripto para al satkripto para alım satım siteleri, kripto para alıp satmak, kripto para kazanma ve  kripto para nasıl kazanılır kavramlarına değiniyoruz.

Bitcoin Alım Satım Taktikleri

İşte kripto para sektöründe başarıya gitmenize yardımcı olacak 9 altın kural:

Sadece Kaybedebileceğiniz Kadar Yatırım Yapın

Kripto para sektöründe çoğunlukla  daha fazla kazanmak hesaplanıyor olsa da, akıllı bir yatırımcının kullanacağı yöntem ne kadar kaybetmeyi göze alabileceğini hesaplamaktan geçer. Herhangi bir kripto para yatırımı yapmadan önce ilk olarak portföyünüzün ne kadarını kaybedebileceğinizi hesaplayın ve yatırımınızı bu miktarın üzerine çıkartmayın.

Yaptığınız yatırımdan yüzde 100 emin olsanız bile, hack’lenme, hükümet müdahalesi ve borsalarla ilgili size bağlı olmayan sıkıntılar kazanmanıza rağmen elinizdekilerin uçup gitmesine sebep olabilir. 

Buna ek olarak asla kendinizin olmayan bir para ile kripto para yatırımı yapmayın. Kredi çekip kripto para yatırımı yapanların bile olduğu bu sektörde her zaman kendinizi garantiye almak en önemli zarar önleme yöntemi olacaktır. 

Bitcoin’e Her Zaman Dikkat Edin

Yatırım yaptığınız kripto para ister 100. ister 2. en büyük coin olsun, lider kripto para birimi Bitcoin’in hareketlerine her zaman dikkat etmeniz gerekmekte. Bitcoin’in ciddi yükseliş elde ettiği dönemlerde altcoin’ler genellikle düşüş, altcoin’lerin yükseliş elde ettiği anlarda ise Bitcoin düşüşe yönelmeye meyillidir. Bu da kripto para piyasası egemenliği ve hakimiyeti olarak açıklanabilir.

Nadir de olsa hem önde gelen altcoin’lerin hem de Bitcoin’in benzer hareket ettiği durumlar da olmaktadır. Genel olarak BTC’nin fiyat yönünü tayin edip, yatırımınızı buna göre yapmanızda fayda var.

Kripto Para Al Sat Nasıl Yapılır?

Bütün Yumurtalarınızı Tek Sepete Koymayın! 

Tek bir kripto paraya bütün sermayeniz ile giriş yaptığınızda kazanacağınız olası miktar çok daha fazla olurken, tam tersi için de yine aynı durumun geçerli olduğunu unutmamak gerekiyor. Yatırımınızı her zaman çeşitlendirin ve birden fazla kripto paraya yönelip bunu paylaştırın.

Bu sayede birkaçı size zarar ettirse de, diğerlerinden zararınızı karşılayabilirsiniz.

Açgözlü Olmayın!

Yatırım yaptığınız kripto para belirlediğiniz hedefe ulaştığında açgözlülük yapıp elinizdeki kazancı da kaybetmeyin. Girdiğiniz coin eğer belirlediğiniz seviyeye geldiyse anında çıkış yapıp diğer yatırımınız için araştırma yapmaya başlayabilirsiniz. 

Eğer yüzde 30 civarında bir kazanç elde ettiyseniz bunun yüzde 40 veya yüzde 50’ye gelmesini beklemek, kazancınızı yüzde 20’lere kadar bile düşürebilir. Kazancınızı alıp tekrar emir girmeye kendinizi alıştırın.

Körü Körüne Yatırım Yapmayın

Kripto para sektöründeki birçok kişi, Twitter veya buna benzer platformlardaki ‘fenomenlerin’ sözleri ile hiçbir araştırma yapmadan alım satım yapmaya çalışmakta. Genellikle hüsranla sonuçlanan bu eylem, aslında Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının da en çok düştüğü hatalardan birisi olarak bilinmekte.

Her zaman kendi araştırmanızı yapın ve başkalarını ek görüş olarak düşünün. 

FOMO’ya Kapılmayın! 

FOMO veya uzun haliyle kaybetme, yükselişi kaçırma korkusu birçok yatırımcıyı zarara sokabilmekte. Bir kripto para birimi oluşturulan FOMO ile yüzde 10, yüzde 20 yükseliş elde ettiyse buradan düşüşe geçme ihtimali oldukça güçlüdür. 

20.000 dolara çıkan Bitcoin yarattığı FOMO ile birçok kişinin tepe noktadan alım yapmasına sebep oldu ve bu kişiler strese dayanamayıp çok daha düşük seviyelerden satış yaptı. FOMO yerine yine üstteki maddeyi tekrarlayıp kendi araştırmanızı yapıp, kendi hedeflerinizi belirlemek çok daha mantıklı olacaktır.

Altcoin Al Sat Taktikleri

Büyük Resme Odaklanın

Yatırım yapacağınız altcoin’leri kategorilere sokun ve büyük resme odaklanın. Sektörde çok fazla kripto para türü var ve bunların arkasındaki ekipleri, bir hedefleri olup olmadığını, basında nasıl yer aldıklarını araştırın. Yatırımınızı kısa vadeli hareketlere göre değil, büyük resme yani projenin kendisine göre değerlendirin.

Gelecek vaat eden bir proje kısa vadede düşüş yaşasa da, uzun vadede elde ettiği kullanım ile bunu telafi edecektir.

Hatalarınızdan Ders Çıkarın 

Yaşadığınız kaybın asla tam bir kayıp olduğunu düşünmeyin. Bir pozisyon sizi maddi olarak zarara soksa da, bunun size tecrübe kattığını hatırlayın. Herkes ilk başta amatör olarak başlar ve tecrübe ile yoğrulup profesyonel olur, bunu aklınızdan çıkarmayın.

Aktif Alım Satım Yapıyorsanız Stop Loss Kullanın

Günlük veya aktif alım satım yapan kripto para yatırımcılarının en yakın dostu kesinlikle stop loss emri olmalıdır. Pozisyonunuz ne olursa ve kendinizde ne kadar emin olursanız olun kesinlikle stop loss emri girmeyi unutmayın.

Bitcoin’in 1 saat içerisinde yüzde 20 değer kaybettiği bir piyasada olduğumuzu düşünecek olursak, stop loss hayatınızı kurtaran bir emir olabilir. 

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.