Kripto Madenciliği Konusundaki Rekabet Hat Safhaya Ulaşıyor

Kripto Madenciliği Konusundaki Rekabet Hat Safhaya Ulaşıyor

Core Scientific’te Blockchain İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı olan Taras Kulyk, Blockchain alanında lider olmak için yarışan ülkelerin, kripto madencilerine sunabilecekleri fırsatlar konusunda büyük farklılık gösterdiğini düşünüyor. Cointelegraph ile yaptığı röportajda Kulyk, dünya çapındaki ülkeler, kripto madenciliği endüstrisinin kontrolü için rekabet ettikçe küresel hashrate çeşitliliğinin de arttığını belirtti.

Madencilik ve Siyaset

Kulyk, Çin’in özellikle düşük iş gücü maliyeti, birimlere erişim ve yağmurlu mevsimde azalan güç maliyeti gibi belirli faktörlerden dolayı kripto madenciliği için arzu edilen bir merkez olduğuna inanıyor.

Ancak son zamanlarda artan baskılar sebebiyle durumların değişebileceğini düşünen Kulyk, “Yetkililer tarafından son zamanlarda yapılan baskıları tetikleyen temel bir ekonomik endişe, yerel politikacıların daha sonra bastırmak zorunda kalacakları güç hırsızlığıdır. Düzenleyici belirsizliği tetikleyen bir diğer önemli ekonomik endişe ise sermaye kontrol sorunlarıdır. Bunların her ikisi de, Çin’deki mevcut düzenleyici ortamı dijital madencilik şirketleri için belirsiz hale getirdi.” ifadelerini kullanıyor.

Bunların yanında Kulyk, herhangi bir ülkede yaşanacak siyasi kargaşa sebebiyle madencilik firmalarının o ülkelerdeki yatırımlarını azaltabileceğini ya da tamamen ülkeden çekilebileceğini düşünüyor. Çünkü kripto para madenciliğine yatırım yapan kişiler yatırımlarının karşılığını alabilmek için uzun süreli istikrara ihtiyaç duyuyor. Siyasi kargaşaların da çok önemli olan istikrarı bozabileceğinden endişe ediliyor.

Madencilik Rekabeti

Kulyk, yeni düzenlemelerin İran, Ukrayna, Kanada ve Kazakistan gibi ülkelerdeki madencilik durumu nasıl etkilediğini de şu şekilde açıklıyor:

Hükümetler, madencilik endüstrisindeki diğer oyunculara göre rekabet avantajları elde etmek için, özellikle kendi politikalarını madencilik için daha uygun hale getirerek çeşitli düzenlemeler getiriyorlar.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.