Kripto Madencileri Ülkede Protestolara ve Siyasi Krize Sebep Oldu! Sıcak Gelişme

Fatih Çetin
İran’ın başı kripto para madencileriyle dertte, ülkede protestolar büyüyor.

Yasadışı kripto para madenciliği İran’ın başına ciddi anlamda iş açtı. Yasadışı olarak kripto para madenciliği yapan İranlılar, elektrik kesintilerini protesto eden vatandaşların öfkesine maruz kalıyor. Ülkede önü alınamaz boyutta büyüyen eylemler kripto para madenciliğinin Eylül ayına kadar tamamen yasaklanmasına sebep olmuştu. Ancak sorun çözülmedi ve İranlılar sokakta, üstelik olay siyasileşti ve “Diktatöre ölüm” sloganları atılıyor.

İran, Kripto Para Madencileriyle Baş Edemiyor

Sıcak havalarda buzdolabı ve klimalarını çalıştıramayan İranlılar sokaklara dökülmeye devam ediyor. Kaçak şekilde kripto para madenciliğine devam edenler ülkenin enerji arzında sorunlara sebebiyet veriyor. Bazı bölgelere tarihte hiç yaşanmadığı kadar uzun süreler enerji verilemiyor.

Kuraklık sebebiyle İran yeteri kadar yağış alamadı. Elbette bu durum hidroelektrik santrallerinin çok daha az üretim yapmasına sebep oluyor. Tüm bunlara yaz aylarında artan enerji sarfiyatı ve kaçak madenciler de eklenince, iş içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Yetkililer ise çaresizlik için kaçak kazım yapan madencileri suçluyor.

Hiper enflasyon ve ambargolarla yıllardır mücadele eden halk ise kripto para madenciliğini bulunmaz bir fırsat olarak görüyor.

Kripto Para Karşıtları: Diktatöre Ölüm

Siyasi arenaya evrilen protestolar yakın zamanda yapılan seçimlere de bir tepki bahanesi oldu. Hamaney yanlısı yeni başkanın seçimi kazanması muhalif kesimin öfkesine sebep olmuşken yaşanan enerji sorunları artık protestoların siyasi bir alana evrilmesine sebep oluyor.  İlk defa İran kripto para kaynaklı bir protesto yaşıyor. Dünya genelinde enerji konusunda tepkiler alan kripto paralar bu denli sert bir cevap almamıştı.

İnternete sızan görüntülerde İranlıların “Diktaröre ölüm” ve “Hamenei’ye ölüm” sloganları attığı görülüyor. Hızla tırmandırılan eylemler kripto para madencilerine tepkinin ötesine geçti ve bir sivil darbenin başlangıcı haline geldi. Hükümet somut bir adım atamadığı için suçlanıyor ve ellerinden özür dilemekten başka bir şey gelmiyor.

Kripto Para Madencileri İran Cumhurbaşkanına Özür Diletti

Baskıcı İran tarihinde az rastlanan bir olay oldu ve kripto para madencilerinden kaynaklanan problem sebebiyle İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani halktan özür diledi. Ancak İran halen elindeki kısıtlı arzı bölgelere parça parça dağıtmaya ve kesintiler yapmaya devam ediyor. Tüm bunlara ek olarak bazı yerlerdeki trafolar aşırı yüklenildiği için patlıyor, zarar görüyor. Yakın zamanda Ruhani bu zararların tespit edilen kaçak kripto para madencilerinden tahsil edileceğini söylemişti.

Hasan Ruhani şunları söyledi;

“Son zamanlarda enerji sorunları yaşayan ve öfkelenen halkımdan özür diliyorum. Onlara daha az enerji tüketmelerini ve bu sorunu aşmamız için bize yardımcı olmalarını tavsiye ediyorum. “Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

O Kripto Para Borsasına Bir Dava Daha Açıldı! Bu Kez İddia Milyarlarca Dolarlık Kayıp!

Sonraki Haber

Kripto Dünyasının Saygın Analisti, Cardano (ADA) Beklentilerini Açıkladı! 15 Dolar Hayal Mi?

İlgili Haberler