Kripto Kullanımında Afrika En Yüksek Oranlara Sahip

İlayda Peker

Arcane Research tarafından yayınlanan yeni bir rapor, Afrika ülkelerinin dünya çapında en yüksek kripto para birimi oranlarına sahip olduğunu gösteriyor.

Afrika ve Kripto Kullanımı

Güney Afrika, internet kullanıcılarının %13’ünün kripto para birimi sahip olduğu ya da kripto kullandığı bilgisi ile dünya genelinde üçüncü sırada yer alıyor. Nijerya’da ise kripto para sahibi olan internet kullanıcılarının oranı %11…

Bunun yanında Cointelegraph’ın haberine göre  Sahra Altı Afrika‘daki Bitcoin (BTC) işlem hacmi 2017 rallisinin gerçekleştiği dönemdeki rekor seviyelerde bulunuyor.

Öte yandan Arcane Research, Uganda, Nijerya, Güney Afrika, Kenya ve Gana’nın Google’da “kripto para birimi” terimini arayan ilk 10 ülke arasında yer aldığını belirtiyor.

Ayrıca Sahra altı Afrika’nın yılda yaklaşık 48 milyar dolar getiren büyük bir havale piyasası var. Günümüzde insanlar, işlem ücretlerini %9’a kadar yükselten yavaş ve merkezi havale sistemlerine güvenmek zorunda. Bununla birlikte mobil ödeme alternatifleri bile %11 civarında bir ücret alıyor.

Tüm bu faktörler ve bazı Afrika ülkelerindeki yüksek enflasyon göz önüne alındığında insanların neden kripto para birimlerini tercih ettikleri daha net bir şekilde anlaşılıyor.

Çeşitli Engeller Var

Ancak tüm bu ilginin yanında rapor, kripto madenciliği işlemleri, yatırımcı destekleri, akıllı telefon etkisi ve internet bağlantısı gibi ilgili altyapıların önemli bir eksikliğine de dikkat çekiyor. Bunlar Afrikalılar arasında daha geniş bir erişimi ve kripto para birimlerinin kullanımını engelliyor.

Buna ek olarak Afrika ülkelerindeki kripto para birimi düzenlemeleri konusunda hükümetlerden hiçbir açıklama gelmiyor. Rapora göre Afrika hükümetlerinin neredeyse %60’ı, dijital para birimleri ile ilgili herhangi bir adım atmış değil.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

“Ultra Zenginler Bitcoin İle İlgilenmeye Başlayacak”

Sonraki Haber

11 Yıllık Cüzdanın Harekete Geçmesi BTC’yi Nasıl Etkileyecek?

İlgili Haberler