Kripto İle Yapılan Dolandırıcılık Faaliyetleri %30 Azaldı

İlayda Peker

Cointelegraph’ın haberine göre, Blockchain adli bilişim şirketi Chainalysis tarafından 10 Nisan’da yayınlanan veriler, bilinen dolandırıcılık cüzdanlarının aldığı işlemlerin ortalama değerinin Mart ayında %30 düştüğünü gösteriyor.

Dolandırıcıların COVID-19 korkularını, kötü niyetli uygulamaları indirmeye, hayır kurumlarıymış gibi görünen sahte kurumlara bağış yapmaya veya koronavirüs tedavilerini seyretmeye ittiğinden korkma çabalarının ortasında, koronavirüs pandemisi kripto dolandırıcılarının gelirlerinde keskin bir düşüşe yol açmış gibi görünüyor.

Bununla beraber Mart ayında yaşanan kripto çöküşü, kripto dolandırıcılarının gelirlerini de büyük ölçüde etkilemiş görünüyor.

COVID-19 Dolandırıcılıkları

Raporda, dolandırıcılık cüzdanlarına yönlendirilen toplam günlük transfer değerinin, 13 Mart – 31 Mart tarihleri arasında yaklaşık 10.000 ABD Doları değeri ile sabitlendikten sonra iki hafta boyunca %61 düştüğü iddia ediliyor. Dolandırıcılar tarafından alınan değer o zamandan beri yaklaşık 5.000 dolardan kabaca 7.000 dolara yükseldi.

Öte yandan veriler, COVID-19 temalı dolandırıcılıklarla ilgili endişelerin aşırı şişirildiğini ve son zamanlarda dolandırılan kişilerin büyük çoğunluğunun Ponzi şemalarının yatırımı tarafından kandırıldığı ortaya koyuyor. Verilere göre 2019 yılında yaşanan dolandırıcılık girişimlerinin %95’ini ponzi şemaları oluşturuyor.

E-Posta Dolandırıcılıkları

Chainalysis, e-posta dolandırıcılıklarında hafif bir yeniden yükselme yaşandığını ifade ediyor. Koronavirüs pandemisi, dolandırıcıların kurbanların cüzdanlarına erişim sağlamak ya da sahte iddialar altında kripto para birimi göndermeleri için kandırmak amacıyla yeni yollar oluşmasını sağladı.

Geçen hafta Chainalysis, dolandırıcıların COVID-19 tedavileriyle ilgili araştırmalara yönelik bağış talebinde bulunmak amacıyla Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerini taklit ettikleri bir e-posta dolandırıcılığının ortaya çıktığına dikkat çekti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ünlü Bitcoin Boğası Amerikalı Zenginlerle İle İlgili Acımasız Konuştu

Sonraki Haber

Altın ve S&P 500 Bitcoin’le Hala Korelasyon İçinde Mi?

İlgili Haberler