Kripto Firmalarının Artık Singapur’da Lisans Alması Gerekiyor

İlayda Peker

Singapur’un yeni ödeme yasası bugün yürürlüğe girdi ve bu yasaya göre ülkede faaliyet gösteren tüm kripto şirketlerinin artık kayıtlı ve lisanslı olması gerekiyor.

Denetim Yetkisi

Singapur Para Otoritesi (MAS) Salı günü yaptığı açıklamada, Ödeme Hizmetleri Yasası’nın ilk olarak Ocak 2019’da kabul edildiğini ve bugün yürürlüğe girdiğini ifade etti. Bu yasa sayesinde düzenleyici otorite artık kriptolar dahil olmak üzere ödeme firmaları üzerinde resmi denetim yetkisine sahip.

Bu yasa ülkedeki tüm kripto firmaları ve kripto para borsalarında kullanılan “dijital ödeme ve token hizmetlerini” kapsıyor. Dolayısıyla bu şirketler artık kara para aklamanın önlenmesi ve terörizm finansmanı ile ilgili uyum yasalarının tamamına uyumlu olmak zorunda…

Bunun yanında yapılan açıklamalara göre MAS, kripto para işlemlerinin anonim ve sınırsız doğası nedeniyle “önemli” kara para aklama riskleri taşıdığına inanıyor. Bu nedenle, tüm kripto şirketlerinin ülkede faaliyet göstermek üzere lisanslanması gerekiyor.

Üç Lisans Sınıfı

Yasa, tek tip lisanslama gereklilikleri getirmiyor. Bunun yerine firmaların üstlendiği farklı faaliyet türleri ve ortaya çıkardıkları risklere göre farklı finans çerçeveleri bulunuyor. Yapılan açıklamaya göre üç lisans sınıfı bulunuyor ve firmalar bunlardan yalnızca birine sahip olabiliyor: Para değiştirme lisansı, standart bir ödeme kurumu lisansı ve büyük bir ödeme kurumu lisansı.

MAS genel müdür yardımcısı Loo Siew Yee konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Faaliyete dayalı ve risk odaklı düzenleyici yapı, kuralların orantılı olarak uygulanmasına ve değişen iş modellerine karşı sağlam olmasına olanak tanır. PS Yasası, riski azaltırken ve ödeme ortamımıza olan güveni artırırken büyümeyi ve yeniliği kolaylaştıracak.

Kaynak: The BlockTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

WEF, Kripto Para Düzenlemeleri İçin Bir Konsorsiyum Oluşturdu

Sonraki Haber

Koronavirüs Bitcoin’i Etkiledi Mi?

İlgili Haberler