Kripto Ekosisteminde 2020’nin En Popüler Konuları Belli Oldu

İlayda Peker

DeFi’nin popülerliğinin artmasından faydalanan kripto para birimlerinin başında Ethereum (ETH) geliyor. Çünkü DeFi ile birlikte piyasa hacmi bakımından en büyük altcon olan ETH’a da ilgi arttı. Ancak bunlara rağmen medyada Ethereum’dan çok DeFi’den bahsedildiğini görüyoruz.

DeFi, Ethereum’u Bastırdı

Özellikle kripto paralarla ilgilenenlerin son zamanlarda akıllarında her dakika DeFi var. Çeşitli DeFi token’ları sayesinde, kripto paralarla ilgili geniş bilgisi olmayanlar bile küçük birer servet elde etti.

Öte yandan DeFi piyasası sayesinde kripto para birimlerinin düşüş trendinden kurtulduğu ve zaman zaman boğaların kontrolü ele aldığını ifade etsek yanlış olmaz. Hatta DeFi ekosistemi sayesinde Ethereum 2020’de Bitcoin’den bile iyi performans sergiledi. 2020 yılının en iyi performans gösteren altcoin’lerinden biri olan Ethereum, yıl içinde 5 kat artış yaşadı. Ayrıca ETH, Kara Perşembe’den sonra teşvik ödemeleri ile yapılacak en iyi yatırım olarak neredeyse tüm diğer varlıkları geride bıraktı.

Bunların yanında yaşanan son düşüşlere rağmen, hem ETH hem DeFi token yatırımcıları yılbaşına göre oldukça karda. Ayrıca fiyatların artmasının yanı sıra medyada da Ethereum adı daha sık duyuluyor. Ancak bu noktada ETH’un bir adım geride kaldığını görüyoruz. Çünkü DeFi medyanın daha çok ilgisini çekiyor gibi görünüyor.

ETH İşlem Ücretleri

Ethereum ve DeFi, işlem ücretleri sebebiyle de adından sıkça söz ettiriyor. DeFi trendi sayesinde ETH muazzam talep görüyor. Çoğu token Ethereum blok zincirinde ERC-20 token’ları olarak oluşturuluyor. Bu token’ları likidite havuzu platformlarına, merkezi olmayan borsalara ve diğer cüzdanlara taşımak için de ETH’de bir işlem ücreti ödenmesi gerekiyor.

Örneğin, likidite borsa platformu Uniswap, kısa süre önce UNI token’ını piyasaya sürdü ve platformun ilk kullanıcılarına 400 ücretsiz token verdi. Ancak kullanıcıların bu token’larla işlem yapabilmesi için işlem ücreti ödemesi gerekiyordu.

Tüm bu bilgilere bakıldığında bir süre daha DeFi ve Ethereum’dan çok bahsedeceğiz gibi görünüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Büyük İddia: Uniswap Sanıldığı Gibi Merkezsiz Değil Mi?

Sonraki Haber

Ripple’dan (XRP) Önemli Vakıf Adımı!

İlgili Haberler